burun kanamasıÇocuklar, enerjik ve hareketli yapıları nedeniyle, oyun oynarken veya koştururken kendilerini kazayla yaralayabiliyorlar. Özellikle bu tarz yaralanmalarda yüze alınan bir darbe, burun kanamasına neden olabiliyor.

Özellikle 2 ve 10 yaş arası çocuklarda görülen burun kanaması; buruna parmak veya yabancı cisim sokulması, aşırı fiziksel aktivite sonucunda düşme ya da darbe alma gibi sebeplerle oluşabiliyor. Kronik olmayan, çarpma ve benzeri durumlarda oluşan burun kanamalarının ilk müdahalesi, diğer durumlara göre daha kolaydır. Ancak, bu durumlar dışında oluşan ve tekrarlayan kanamalar, burun damarlarındaki kitlelere veya diğer sorunlara da işaret edebilir.

Rinoest Klinik’ten Op. Dr. Coşkun Şanverdi, çocuklarda burun kanamasıyla ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “İlkbaharın ilk günlerinde, ani hava değişimlerine bağlı olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında, burnun sık akması ve kaşınmasıyla meydana gelen mukoza tahrişiyle burun kanaması oluşabilir. Ayrıca buruna yabancı cisim sokulması veya buruna alınan darbelerle de burun kanaması olabilmektedir. Havanın fazlasıyla kuru olduğu sıcak yaz aylarında veya çok soğuk kış günlerinde de burun kanamaları yoğun olarak yaşanabilmektedir.

Tek taraflı kanamalarda, buruna yabancı bir cismin girmiş olabileceği düşünülmelidir. Ancak, tekrarlayan burun kanamaları söz konusu ise; geniz eti varlığı, sinüzit, alerjik rinit veya burun duvar eğriliği var olması muhtemeldir. Böyle durumlarda, zaman kaybetmeden bir KBB uzmanına muayene olunmalı ve hemen tedaviye başlanmalıdır.”