disiplin ve çocukYarı yıl tatili; Çocuklara 4.5 ay süren ilk dönemin bittiğini müjdeler. İlk dönem sınavlar, ödevler, ek dersler, dershane, çeşitli aktivitelerle son derece yoğun geçerek sona erdi. Hem çocuklar hem de anne-babalar gerçekten çok yoruldular. Çocuklar, -Yaşasın yarı yıl tatili geldi ! diye sevinirken karne telaşına da düştüler. Çocukların fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Karneleri nasıl olursa olsun bir süre dinlenmeleri gerekir. Onbeş günlük yarı yıl tatilinin özellikle ilk haftasının dinlenerek geçirilmesi, yeterince iyi uyumaları, beslenmeleri, arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri, sinema-tiyatroya gitmeleri, büyükanne, büyükbaba ziyaretleri yapmaları gerekir.

Tatil süresince sabah ya da akşam yatmadan önce okunan bir hikaye kitabı, çocuk kitabı veya roman çocukların dinlenmesinde önemlidir. İkinci hafta; okul ödevlerinin yapılması ve zayıf olan derslerin tekrarı, yeni konuların gözden geçirilmesi ikinci döneme hazırlık olacağı gibi derslerin daha kolay öğrenilmesi ve başarının artmasında yardımcı olacaktır. Ancak ödevler ve dersler yapılırken tatilde olduğumuz unutulmamalıdır. Gereğinden fazla yüklenmeler, beklentiler çocuklarda bıkkınlık ve çaresizlik duygularını arttırmakta, derslere karşı olumsuz tutum öğrenmeye karşı direnç ve inatlaşmaya sebep olmaktadır.

İlk dönem karnesinde zayıfları olan çocuğu hazırlarken nelere dikkat edilmeli?
Karnesinde zayıfı olan çocuğa kötü davranmak, fiziksel şiddet – dayak, ceza, sevdiği şeylerden mahrum bırakmak-oyuncak, giysi, TV vb. Odaya kapatmak, hakaret etmek, aşağılamak çocuk ruh sağlığını son derece olumsuz yönde etkiler. Çocuğu diğer arkadaşlarıyla kıyaslamak, karşılaştırmak özgüveni olumsuz etkilemekte, çocuğun güvensiz, içe dönük, öfkeli olmasına neden olmaktadır. Çocuğu kendisiyle karşılaştırmak en doğrusudur. Örn;geçen sene bu dersin daha iyiydi, bu sene ne oldu gibi..
Zayıf dersler üzerinde konuşularak, nedenleri bulunmaya çalışılmalıdır-dersi anlama güçlüğü mü var, çalışma yöntemi mi yanlış, yeterince çalışmadı mı, görme-duymada sorunu mu var vb. Çocuklar kaç yaşında olusa olsun, onlarla konuşabiliriz. Ve aslında çocuklar sorunlarını ve çözüm yollarını da bilirler. Nedenler çocukla birlikte bulunduğun da, çözümünü de seve seve kabul ederek yapacağı için ikinci dönemde daha az sorun yaşarız.