Bebeklerde vücut ısısı kontrolü bebeğin vücut ısısı bebeklerde vücut ısısını ayarlama bebeklerde üşüme yeni doğan bebek üşürmü yeni doğan bebekler üşürmü yeni doğan bebek üşürmü yeni doğan bebek üşür mü


İlk birkaç hafta bebeğiniz kendi vücut ısısını ayarlayamaz. Sizin buna karar vermeniz gerekir. Bunun için onun vücudunu kontrol etmeniz yeterlidir.

Dizleri, ensesi ve kolları sıcaksa yeterince giydirilmiş demektir. Yanakları kızarmış ve ensesi terlemişse çok fazla giydirmişsinizdir. Her zamankinden daha solgun ya da uyuşuksa veya dokunduğunuzda bacakları ve ensesi soğuksa bir kat daha giysi giydirmeniz gerekir.

Bebeğiniz sizden bir kat daha fazla giysiye gereksinim duyar. Çünkü hareket etmediği için üşüyebilir. Oda ısısı 18-22 derece arasında olmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuktan kaçınmalısınız.

Sentetik giysiler bebeğinizi sıcak günlerde sıcak, soğuk günlerde soğuk tuttuklarından dolayı bunlardan da kaçınmalısınız. En iyisi mevsimine göre pamuklu veya yünlü giysileri tercih edin. Bebeğinizin ellerinin veya yüzünün soğuk olması vücut ısısını göstermez. Soğuk bir rüzgardan yüzü üşümüş, fakat vücudu sıcak olabilir.