Sağlıklı Temizlik Ve Mikropların Kırılması

evde kaynatarak buhar mikrobu kirarmi?


Hazır mama, ılıkken ya da oda sıcaklığında uzun süre bekletildiğinde, tam da kusmalara ve ishale yol açan bakterilerin aradığı üreme ortamına dönüşür.Yaşı büyük çocuklarda ciddi bir sorun olmayan kusma ve ishal durumu, bebeklerde yaşamsal tehlike 2oluşturabilir.Bebeğinizin biberonuna mama doldurmadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Bebeğiniz altı aylık olana dek biberonlarını ve biberona değen tüm gereçleri kaynatarak ya da eczanelerde satılan mikrop kırıcı tabletlerle sterilize etmelisiniz. Biberonlar için özel üretilen buharlı mikrop kırıcılardan ya da mikrodalga buhar birimlerinden edinebilirsiniz. Hazır mamayla doldurduğunuz biberonları 24 saat içinde kullanmak koşuluyla buzdolabının içinde (kapağında değil) saklayabilirsiniz.

MİKROP KIRMA GEREÇLERİ
Mikrop kırma kabı

 

İçine konan gereçlerin suya tümüyle batması için şamandırası olmalı.

Buharlı mikrop kırıcı

Bir defada pek çok biberonu sterilize edebilir.
Mikrop kırıcı tabletler

Tüm beslenme gereçlerini bu tabletlerle mikroptan arındırabilirsiniz.

Mikrodalga buhar birimi

Mikrodalga fırınınızın içinde buharlı mikrop kırıcı gibi işlev yapar.

BEBEĞİN BESLENME GEREÇLERİNİN MİKROPTAN ARINDIRILMASI
Bebeğinizin tüm beslenme gereçlerini kaynatarak ya da mikrop kırıcı tabletlerle sterilize etmelisiniz.Kaynatma yönteminde, beslenme gereçlerini yıkadıktan sonra 5 dakika süreyle kaynatmanız gerekir. Biberonları kaynar sudan çıkarırken maşayla tutun, ama doldurmak için iyice soğumasını bekleyin.
Tablet kullanmak isterseniz, sterilizezasyon kabını soğuk suyla doldurup tabletleri içine atın. Tabletler çözündüğünde beslenme gereçlerini biberonların içi dolup iyice batacak biçimde suya koyun .Önerilen sürenin ardından gerektikçe alıp kaynamış suda durulayın.Kağıt havlu üzerinde kurutun.