bebek büyümeYeni bir bebek, mevcut yaşam tarzını yeniden şekillendirme açısından güzel bir sebep. Gebeliğiniz süresince alacağınız sağlıklı kararları hayat boyu devam ettirmek çok daha kolay olacak. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy ve Op. Dr. Serkan Oral, 41’inci haftaya sorunsuz ulaşmanın altın kurallarını paylaşıyor.

Düzenli muayene anomalileri tespit ediyor

Op. Dr. Evrim Aksoy, gebelik kontrollerinin 32’nci haftaya kadar ayda bir kez, 32-36’ncı haftalar arası 15 günde bir kez, 36’ncı haftadan 40’ncı haftaya kadar da haftada bir kez muayenenin gerekliliğini vurguluyor. Normal gebelik tespit edildikten sonra baş ve popo mesafesini hesaplayan CRL ölçümü yapılıyor.

Gebelikte 12’nci haftaya ulaştığı bilinen bebeğe ‘Down sendromu’’ tarama testi yapılıyor. İkili test taraması ile kandaki biyokimyasal değerler incelenerek bebeğin ense kalınlığı ölçümleri değerlendiriliyor. 14’ncü haftada bebeğin cinsiyetini belirleyebildiklerini belirten Op. Dr. Aksoy, 20-22’inci haftalar arasında renkli doppler ultrasonografi ile rahime gelen kan akım formlarını inceleyerek bebekte gelişebilecek kilo alamama ve preeklampsi gibi hastalıkların tahminini yapabildiklerini sözlerine ekliyor.

İkili tarama testini kaçıranlara, 15’nci ve 20’nci haftalarda, tanı koyma hassasiyeti biraz daha düşük ve eski bir yöntem olan üçlü tarama testi uygulanabiliyor. Op. Dr. Aksoy, “Her zaman ikili test taramasını öneririz. Riskleri erken belirlemek, erken müdahale açısından önemli” diyor. Risk taşıyan hastalarda anomali riskine karşı amniyosentez düşünülüyor. Ayrıca çok yeni bir yöntem olan NIPT (noninvaziv prenatal test), 9-10’uncu haftalardan itibaren uygulanabiliyor.