Mekonyum maddesi, hamilelik esnasında bebeğinizin bağırsaklarının içinde biriken yoğun, yeşil, katran benzeri bir maddedir. Çoğu bebek ilk kakasını doğumdan sonra birkaç saat içinde yapar. Nadir de olsa bazen bebekler ilk kakalarını hala rahmin içindeyken yapabilirler.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında doğumdan hemen sonra mekonyumu ciğerlerine çekmemesi için bebeğinize kuvvetli bir şekilde aspirasyon yapılması gerekir. Bebeğinizin, mekonyumu soluması, aspirasyon pnömonisine (ağız içerisindeki tükürük veya mideden gelen reflü materyalini, yutulamayıp, akciğer yollarına kaçması sonucu oluşan zatürreye) neden olabilir.

Mekonyumu, bebeğinizin poposundan temizlemek de sizin için bir problem olabilir. Biz, bez değişimi sırasında yeni doğan bebeğinizin, bez bağladığınız kısmına mutlaka bir şeyler sürmenizi tavsiye ediyoruz. Bu iş için vazelin, bebek yağı ya da hemen hemen her çeşit kremi kullanabilirsiniz. Bu bez değiştirme işleminin, hem sizin hem de bebeğiniz için çok daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Geçiş Kakası – 1. Aşama

Doğumun sonrasında yeni doğan bebeğiniz bir şeyler yemeye başladıktan sonra yavaş yavaş mekonyumunu çıkarmaya başlayacaktır. Mekonyumun kıvamı değişecektir. Bu dışkıya, geçiş kakası denir. Bu geçişin ilk aşamasındaki kakanın renginin, mekonyumdan biraz daha hafif olduğunu göreceksiniz.

Geçiş Kakası – 2. Aşama

Bu aşamadaki dışkı, mekonyumdan daha açık renkli ve biraz daha az yoğundur.

Geçiş Kakası – 3. Aşama

Üçüncü aşama geçiş kakası, mekonyumdan çok daha açık renkli ve daha suludur. Bu aşama düzenli dışkının hemen öncesidir. Bu aşamalar, bebeğinizi anne sütüyle ne kadar süre beslediğinize ve bebeğinizin bir şeyler yemeğe ne zaman başladığına bağlı olarak değişebilir. Kolostrum, doğal bir müshil etkiye sahiptir ve bebeğinizi daha sık kaka yapmaya teşvik edecektir. Aynı şey anne sütü için de söylenebilir.