kış bebek

bebeği sıcak tutmak, bebegi sicak tutmak, yeni doğan bebeği sıcak tutmak


Dışarıda hava soğuk. Ve tıpkı havanın sıcakolduğu günlerdeki gibi sizin kendi rahatlığınız,daha büyük bebekleri ve çocukları giydirmederehber olabilir. Ancak altı aydan küçük çocuklarvücut yüzeyinin vücut ağırlığına oranı yüksekolduğundan ve ısı üretmek için titreme yetenekleriolmadığından soğuğa karşı sizden birazdaha fazla korunmaya ihtiyaç duyarlar.Hava hafifçe soğuk olduğunda dahi küçükbir bebeğin şapka giymesi gerekir (vücut ısısının%25’i baş yolu ile kaybedilir. Hava sıcaklığı donma noktasına yaklaştığında şapka kulaklarıda kapatmalı, ellere eldiven giydirilmeli, ayaklara kalın çoraplar ve botlar giydirilmeli, boyna atkı sarılmalıdır. Rüzgar ısınnaya başladığındaveya ısı çok düştüğünde atkı tüm yüze sarılabilirveya baş ve yüz tümü ile eşarpla örtülebilir.Ancak küçük bir bebek ne kadar iyi sarılıp sar malanmış da olsa çok soğuk havada uzun süredışarıya çıkarılmamalıdır.Soğuk havada çok sayıda hafif giysi tabakası,iki kat kalın elbiseden daha koruyucu ve dahaaz kısıtlayıcıdır. En azından bir tabaka yün isebebeği daha iyi korur. Kuş tüyü ya da imitasyonukış için uygun bir giysidir.Aşağıdaki soğuk hava önlemleri soğuk havadabebeğinizin rahatını sağlamada yardımcı olacaktır:

•Bebeğinizin dışarı çıkmadan kısa süre evvel yemek yemiş olması veya kahvaltı yapmış olmasına dikkat ediniz. Soğuk havada ısı üretimiiçin çok kalori gerekir. Sıcak bir yemek rahatlatıcıdır,ancak ısıtıcı etkisi uzun sürmez.

•Yürümeye başlamış bir bebek kışın dışarıdayürütülürse su geçirmeyen astarlı ayakkabıgiydirilmelidir. Ayakkabılar içinde hava dolaşımınamüsait olacak şekilde ferah olmalıdır, busayede soğuğa karşı biraz daha izolasyon sağlanmışolur.