bebeklerde süt alerjisiYapılan araştırmalar doğrultusunda inek sütünün içerdiği proteinlerin deride, sindirim ve solunum sisteminde alerjik tepkiler meydana getirdiği kanıtlanmıştır. Buna inek sütüne karşı aşırı duyarlılık ya da inek sütü intoleransı denilebilmektedir.

İnek sütüne karşı aşırı duyarlılık, genellikle bebekliğin 3. haftasından başlayıp, 2-3 yaşlarında ise giderek yok olmaktadır. Çünkü bu yaşlara gelindiğinde bağırsağın morfolojik ve fonksiyonel gelişimi tamamlanmış olmaktadır.

Süte karşı olan tepki iki şekilde ortaya çıkabilir. İlk olarak, laktoz enzimi eksikse süte karşı reaksiyon oluşur. Laktoz intoleransını kısaca açıklamak gerekirse, laktos eksikliğinde meydana gelen karında aşırı şişlik, ağrı, bulantı ve ishal gibi belirtilerin ortaya çıkması olayıdır. İkinci olarak da, immünolojik sistemin oluşturduğu süt proteini duyarlılığıdır.

Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından, süte karşı alerjisinin olduğunu zamanında keşfetmek ve birtakım tedbirler almak son derce önemlidir. Bir anne, bebeğinin inek sütüne karşı alerjisinin olduğunu birtakım belirtiler sayesinde anlayabilir.

Bebek inek sütünü içtikten sonra kusuyorsa ve ishal oluyorsa bebeğin inek sütüne karşı alerjisi olabilir. Ayrıca, dışkısında da kan oluyorsa ve bebekte aşırı huzursuzluk ve ağlama görülüyorsa anne bebeğinin sütü karşı bir alerjisinin olduğundan şüphelenmelidir.

Eğer anne bebeğinin süte karşı bir alerjisinin olduğunu keşfetmişse, bebeğine verdiği besin öğelerinde dikkatli davranması gerekir. Örneğin, tereyağı, diğer hayvanlara ait süt ve süt ürünleri, peynir çeşitleri, muhallebi ve süt bazlı mamalardan uzak durulması gerekir.