hepatit aKaraciğerde çeşitli sorunlara yol açan Hepatit’in aslında pek çok türü var; A, B, C, D, G diye adlandırılan Hepatit’lerden yaygın olarak bilinen türü; Hepatit B. Bu Hepatit türüne karşı aşı geliştirilmesi, halk arasında diğer türlerine göre bilinme oranını arttırıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın rutin aşı takvimine almasıyla, şimdi Hepatit A gündeme geldi.

Kolayca bulaşıp enfekte olan ancak çoğu zaman belirti vermeyen verse bile grip belirtilerine benzemesi nedeniyle çok da fark edilmeyen Hepatit A’dan şimdi daha çok sayıda çocuk aşı ile korunmuş olacak. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Arzu Özgeneci Öngün, Hepatit A ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veriyor.
İleri yaşlarda ölümcül olabiliyor!

Hastalık, Hepatit A virüsünün karaciğerde meydana getirdiği akut iltihaplanma sonrasında oluşuyor. Hastaların çok büyük bir çoğunluğu bu hastalığı ayakta ve ne olduğunu anlamadan geçirebiliyorlar. Ancak zaman zaman hastanın hastaneye yatırılması da gerekebiliyor. Karaciğerde tümör oluşumuna neden olmayan Hepatit A, nadiren de olsa özellikle ileri yaşlarda ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
Hepatit A’nın belirtileri

– Ateş, titreme ve halsizlik gibi gripte görülen sorunlar
– İştahsızlık
– Bulantı
– Sarılık (gözlerin ve derinin sararması)
– Karın ağrısı
– Dışkı renginin açılması
– Yorgunluk
– İdrar renginin koyulaşması