dis_cıkartDiş gıcırdatma çocuklarda sık rastlanılan bir sorun. Özellikle uyku sırasında yapılan gıcırdatmalar aileler tarafından daha kolay fark edilebiliyor. Nedenleri gelişimsel olabileceği gibi psikolojik ve sistemik bazı sorunlardan da kaynaklandığından tedavinin nedene bağlı yapılması gerekiyor. Diş Hekimi Rüyan Genç Tunç, bebeklerde ve çocuklarda diş gıcırdatmayla ilgili önemli bilgileri bizlerle paylaşıyor.
Diş gıcırdatma tıp dilinde Bruksizm olarak adlandırılır. Genellikle uyku sırasında, dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir. Çocukların uyku sırasında dişlerini gıcırdattığı genellikle aileler tarafından rahatça fark edilmektedir. Aslında çocuklarda yoğun karşılaşılan durumlardandır.
Pedodontistlerin yaptığı araştırmalarda; dış gıcırdatmanın üç ana grupta toplandığı görülmüştür:

· Daimi dişlenmeye geçildiğinde, yani karma dentisyon dediğimiz sırada, süt dişlerini dökme esnasında meydana gelen biyokimyasal ajanlar ve buna bağlı diş sıkma
· Sistemik birtakım problemlere bağlı diş sıkma (bağırsak parazitleri, sinüs akıntıları vb.)
· Çocuğun yaşadığı psikolojik etkenlere bağlı diş sıkma; yeni kardeşinin olması, anne-babanın kavgaları ya da okul başarısızlıkları gibi etkenlere bağlı olabilir.

Çocuklarda diş gıcırdatma tespit edildiği andan itibaren, en önemli sorun, neden oluştuğunu bilmektir. Eğer bu büyüme gelişme sırasında oluşan bir süreçse, tedavi etmek gibi bir şey düşünülmez. Ancak sebep sistemik bir rahatsızlıksa; mesela nazofarengeal bir akıntı, sinüs akıntısı varsa ya da bir bağırsak problemi veya endokrin ile ilgili hormonal bir problem varsa, ilgili doktorun buna yönelik bir tedavi uygulaması gerekir. Çocukta eğer psikolojik bir sorun varsa, zaten aile bunu tespit etmekte çok fazla zorlanmaz. Bu durumda etkenin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması önemlidir. Sonrasında palyatif tedaviye geçilebilir.