Çocuk sağlığı bebek sağlığı çocuk doktoru bebek doktoru


Bazı hastalar için, uygulamanın türü en az doktorun türü kadar önemli olabilir. Çeşitli seçenekler vardır; hangisini seçeceğiniz, sizin kişisel tercihleriniz ve önceliklerinize bağlı olacaktır.

Özel doktor. Geçmişteki pratisyen doktorlar gibi, bugünün yalnız çalışan doktorlarının da tüm hastalarıyla birebir yakın ilişki kurma fırsatı vardır. Ama geçmiştekilerden farklı olarak, her saat ya da her gün aranmak istemezler. Tarihi belli olan randevularla çalışırlar (acil bir durum için aranmadıkları zaman) ve arandıkları çoğu zaman ya tatilde olurlar ya da geceleri veya haftasonları çalışmıyorlardır. Dolayısıyla acil müdahaleya da konsültasyon gerektiren hastalarını,onlara yabancı olabilecek bir doktora bırakırlar. Eğer özel bir doktor tercih ediyorsanız ona,o olmadığı zaman, acil durumlarda sizinle kimin ilgileneceğini ve çocuğunuzla ilgili kayıtların sağlanıp sağlanmayacağını sorunuz.

Ortak çalışma. Bazen iki doktor olması, bir tane olmasından daha iyidir. Eğer bir tanesi bulunamazsa,diğeri hemen hemen kesinlikle bulunacaktır.Onlan sırayla görürseniz, siz ve çocuğunuz ilk yıl içindeki bu sık sağlam-çocuk kontrollerine minnettar kalabilirsiniz ve her ikisiyle de iyi ilişkiler kurarsınız. Bu iki doktor, büyük olasılıkla, önemli konularda aynı görüşe sahip olacaktır ve benzer uygulamalarda bulunacaktır. Bununla birlikte, ara sıra farklı düşüncelere sahip olabilirler. Bazı durumlarda, birden fazla düşünce olması şaşırtıcı olabilir ama özellikle karışık bir durumda iki farklı yaklaşım duymak faydalı olabilmektedir. (Eğer bir tanesi bebeğinizin uyku problemini çözmeyi başaramazsa belki diğeri bunu başarabilir.) Bu şekilde bir ortak çalışmaya karar vermeden önce, sonrmanız gereken önemli bir soru:Seçtiğiniz doktordan randevu alabiliyor musunuz?Eğer alamıyorsanız ve seçtiğiniz iki doktordan birinden memnun olduğunuzu ama diğerinden olmadığınızı fark etmişseniz, ziyaretlerinizin yarısını rahat olmadığınız bir doktorun yanında harcayabilirsiniz. Kontroller için tercih ettiğiniz doktora gidebilirsiniz ama hasta çocukların,genellikle, o sırada kim varsa onun tarafından görülmesi gerekebilir.