çocuklarda diş sağlığı

çocuklarda diş dökülmesi , bebeklerde diş dökülmesi


Çocuklarda diş dökülmesi, süt dişleri ne zaman nasıl dökülür? sorularının cevabı cocykgelisimi.org da..çocuklarda diş dökme yaşı, süt dişleri dökülmesi, süt diş dökülmesi, çocuklarda süt dişi dökülmesi, çocuklarda süt dişlerinin dökülmesi, çocuklarda süt diş dökülmesi aramalarıyla ilgili aydınlatıcı bilgi cocukgelisimi.org da..Bebeklerde süt dişleri ortalama 8. ayda çıkmaya baslar ve 30. aya kadar çıkmaları devam eder. Ilk olarak 6-10. aylarda alt çenede ön bölgedeki kesici süt disleri sürmeye baslar, hemen ardindan üst çene ön bölgedeki kesici süt disleri takip eder.

Diş sürmesindeki gecikmeler genellikle beslenme ve genetik kaynaklıdır. Anne sütü alan çocuklarda süt dislerinde sürme bozuklukları daha az gözükmektedir. Çocuğun anne sütü emme esnasında ağzında meydana gelen negatif hava basıncı çene gelişimini dolayısıyla süt dişlerin sürmesini olumlu yönde etkilediği gibi,anne sütünün besleyici özelliği gelişime yine olumlu yönde katkıda bulunmaktadır.

Süt dişleri sürme esnasında bebeğe kasınma, yanma kimi zamanda ufak agrılar seklinde rahatsızlık verir, bebeğin ağzına ve özellikle agzın bilhassa önbölgesine oyuncaklarını veya elini getirmesi ve ısırması bebeğin diş çıkarttığını düşünmemize sebep olabilir.

süt disleri Çocuklarda diş dökülmesi, süt dişleri ne zaman nasıl dökülür?
süt disleri
Çocuklarda süt dişlerinin sürme ve dökülme zamanları

Üst dişler :

Süt 1. keser dişleri 8-12 aylık arası çıkar, 6-7 yaşlarında düşer.
Süt 2. yan keser dişer 9-13 aylık arası çıkar, 7 -8 yaşlarında düşer.
Süt kanin – köpek dişleri 16-22 aylık arası çıkar, 10-12 yaşlarında düşer.
Süt 1. azı dişleri 13-19 aylık arası çıkar, 9-11 yaşlarında düşer.
Süt 2. azı dişleri 25-33 aylıkları çıkar, 10-12 yaşlarında düşer.