0-30 aylık bebek aşılarıBu virüse karşı en etkili yol aşı

Hijyen koşullarına uymanın ishalle mücadelede etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ishalin daha uzun süreli ve ileriki yaşlarda da beslenme bozukluğu yaşatan türüne neden olan rota virüsüyle mücadelenin en etkin yolunun, aşı olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Türkiye’de özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda ishal dolayısıyla ölümlere, 500 bine yakınının da hastanede tedavi görmesine neden olan rota virüsüyle ile uyarıda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Nisan 2013 verilerine göre, Türkiye’de 0-6 yaş arasındaki çocuklarda ishalin, yüzde 27.9 oranla en fazla görülen rahatsızlık türü olduğu belirlendi. İshalin daha uzun süreli ve hastanede tedavi gerektirecek kadar şiddetli geçmesine de, rota virüsünün neden olduğu saptandı. Türkiye’de yılda yaklaşık 500 bin çocuğun rota virüsünün neden olduğu ağır ishalden dolayı hastaneye gittiği, bunlardan 35 bin çocuğun yatarak tedavi görmek zorunda kaldığı, bazen ölüm vakalarının da yaşandığı belirtildi.

Aşı takvimine eklenmeli

Rota virüsüyle ilgili önemli araştırmalar gerçekleştiren Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bazı uyarılarda bulundu. Hijyen kurallarına uyulması durumunda diğer ishal türleriyle önemli ölçüde mücadele edilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Kurugöl, “Ancak, rota virüsü vatandaşlarımız arasında pek bilinen bir rahatsızlık değil. Oysa 0-5 yaş arasındaki çocuklarda en fazla görülen rahatsızlık türü ishal ve bu ishale en fazla neden olan etken ise işte bu rota virüsü. Maalesef bu virüsle mücadelede, sadece hijyen kurallarına uyma, temiz yiyecekler yemek de yeterli değil. Bu virüsün neden olduğu ishal hem uzun süreli devam ediyor hem de geç tedavi edilebildiği için çocuklarda, ileriki yaşlarda beslenme bozukluklarına da neden oluyor. Bunun için yapılması gereken tek şey günümüzde, çocuklara rota virüsüne karşı aşı yapılmasıdır” dedi.