biberonla beslenmeBiberon ve emzik kullanımını bilmemenin bebeklerde diş sorunlarına yol açtığını biliyor musunuz? Clubdentist hekimlerinden Diyetisyen Tuba Uluer bebek beslenmesinde büyük rol oynayan biberonun kullanımı ile ilgili anne babalara önerilerde bulunuyor.
Biberon çürüğü nedir?

Bebeklerde bazen süt dişlerinde dişler sürer sürmez bazı kahverengi lekeler ve dişin en üst tabakası olan mine kısımlarının kırılıp döküldüğü görülür bu durum üst çenede ön bölge dişleri olan keser dişlerde daha sıklıkla rastlanır. Bunlara biberon çürüğü dendiğini söyleyen Dt. Tuba Uluer, doğal şeker olan laktoz anne sütünde mevcuttur ve anne tarafından çocuğa biberon kullanımı ile gece yatmadan evvel veya uyku esnasında verilirse zamanla sütün dişler üzerinde ve damak bölgelerinde birikmesinin görüldüğünü ve bakterilerin dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturmasına neden olduğunu vurguladı. Yetersiz ağız bakımı ve dişler yeni sürdükleri için direnci az olan mine tabakası yüzünden biberon çürükleri hızlı ilerleyen ve yaygın görülen çürük tipleridir. Ayrıca mutans streptokokları denilen bakterilerde bu tarzda çürüklerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle anneden veya bakıcıdan bakteri geçişi olabileceğini unutmamak gerekir.

Süt dişlerine iyi bakın
Süt dişlerinin bebeğin ileriki yaşlarındaki gelişiminde çok büyük rolü olduğunu açıklayan Uluer, süt dişlerindeki biberon çürüklerinin tedavi edilmezse ağrı ve iltihaplara neden olduğunu ve bu durumun çocuğun beslenmesinin bozulmasına neden olduğunu açıkladı. Uluer; “Çocuk küçük yaşta olduğu için tedavi zahmetlidir ve mutlaka enfekte dişlerin dolguları yapılıp çürüğün ilerlemesi durdurulmalıdır. Eğer çürük çok ilerlemiş ise alttaki sürekli diş germlerini etkileyip ilerde dişlerde renk ve şekil bozuklukları görülebilir. Enfekte dişlerin tedavileri yapılmazsa zaman içersinde çekimleri gerekebilir ve çekilen dişe komşu dişler bu boşluğa doğru hareketlenir.