0-2 yaş bebeklere yapılmasi gereken kontroller


Gizem annesine diyo ki;
Anneciğim, bugün size bebekler doğduktan sonra yapılması gereken testleri anlatacağım. Öncelikle tüm bebekler farklıdır bunu kabullenmelisiniz. Yani bir başka bebeğin başına gelen hastalık illa ki bizim başımıza gelecek diye bir durum yok. Hastaneden taburcu olmadan önce yaptırabileceğiniz testleri ve raporları arkadaşlarla düşündük ve bulduk bu testleri bulurken de bi’ doktor amcadan yardım aldık içiniz rahat olsun anneciğim. Yeni doğduğumuzda hastaneden taburcu olmadan önce hemşireden günlük tüm bakımları öğrenmenizde yarar var anneciğim. Hemşire ablanın bize yapmış olduğu testleri mutlaka öğrenin.

Hastaneden Taburcu Olmadan Yapılması Gereken Testler ve Kontroller

Taburculuk Raporu:
Hastanede yattığımızda bizim(bebeklerin) ilk günden itibaren başımıza gelenlerin özetinin bulunduğu ve size taburcu olurken verilecek rapordur.

Yeni Doğan Metabolik Tarama Testleri:
Anne bebekler beslenmeye başladıktan sonra aldığı ve tekrarlanan kalıtsal (nadir) hastalıkların incelendiği ve az kanla yapılan testlerdir.

Tiroid Testleri:
Bebeklerde bununan tiroid bezinin çalışma durumunu inceleyen testlerdir. Bazen çok erken doğan bebeklerde tekrardan test yapmak gerekebilir. Bebeklerde tiroid testlerinin normal olması zekâ gelişimi için oldukça önemlidir.

Retina (Göz Damarları) Kontrolleri:
Anneciğim, eğer 32. Haftadan önce doğduysam bana mutlaka retina muayenesi yaptırın. İlk muayenenin ben 6 haftalıkken ya da 32 haftaya geldiğimde yaptırılması gerekmektedir.Retina kontrolleri mutlaka uzman bir göz doktoru yapmalıdır. Retina damarları tamamen gelişene dek retina muayeneleri devam etmektedir. Tahminen 38-40. Haftaya kadar olabilir. Hastaneden taburcu olduktan sonra da takipleri yaptırabilirsiniz anneciğim.