Bebeğin su güvenliği bebeklerde su güvenliği bebeklerde yüzme bebek yüzme kursu bebeğe yüzmeyi öğretmek


Çocuklarının hemen su kazalarına karşı güvenliği hem de yaşıtları içinde üstünlük sağlaması amacı ile veliler çocuklarını yüzme okullarına kaydettirme eğilimindedir. Ancak Amerikan Pediatri Derneği ve diğer uzmanlar küçük bebekleri yüzme okuluna göndermenin iyi bir fikir olmadığını düşünmektedir.

Emekleme çağındaki çocuklara su yüzünde kalmayı öğretmek kolay olmakla beraber -küçük çocuklar doğal yapıları gereği batmazlar, çünkü vücutlarında yağ oranı yüksektir- onlara bu becerilerini hayatı tehdit eden bir durumda kullanmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra erken yaşta yüzme öğrenmek çocuğu daha sonra öğrenenlerden daha iyi bir yüzücü de yapmaz. Üç yaş altındaki çocuğun yüzme okulundan herhangi bir fayda sağlayacağı şüphelidir. Buna ek olarak, umumi havuzlara küçük yaşta girmeye başlanmasının ishaller, orta kulak iltihabı kaşıntı ve diğer cilt sorunlarına yol açtığı düşünülmektedir. Bunlar, bebeğinize su içinde rahat hareket etmeyi öğrenmesine yardım etmenize engel değildir, suda can güvenliği eğitimi için önemli bir ilk basamak oluşturur.

Bebeğinizle suya atılmadan önce aşağıdaki noktaları kendiniz öğrenmelisiniz. Çocuğunuzu yüzme okuluna göndermeyi düşünüyorsanız da şimdi söyleyeceklerimizi akılda tutmanız gerekir.

Bir bebek kafasını mükemmelen kontrol edebilecek gelişime ulaşmadan evvel havuza sokulmamalıdır. Rahatlıkla ve rutin olarak başını 90° kaldırabilmelidir. Genellikle dört veya beşinci ayda kazanılan bu beceri gelişmeden evvel bebeğin başı suyun içine düşebilir. Sık tekrarlayan kulak enfeksiyonları dahil herhangi bir kronik tıbbi problemi olan bir bebek için doktorun onayı alınmalıdır. Soğuk algınlığıya da başka bir hastalığı olan bir bebek tamamen iyileşene kadar, banyo dışında su faaliyetinden uzaklaştırılmalıdır. Suya girmeyi seven bir bebek suyun yanında, sudan korkandan daha çok tehlike altındadır. Asla bir bebeği, yüzme dersi almış olsa bile, kısa bir süre bile su kenarında (banyo, havuz, deniz, kazan) bırakmayın.