bebek ve yılan

yılan sokması yılan ısırığına ilk müdahele yılan zehiri nasıl çıkarılır


Yılan ısırmasının tehlikeli olup olmadığını yılanın cinsi, akıtılan zehir miktarı, ısırılan yer ve çocuğun büyüklüğü belirler. Isırılan yerdeki diş izlerine göre yılanın zehirli olup olmadığını tahmin etmek mümkünse de buna pek güvenmemek gerekir. Isırılan yerde şişlik, kızarıklık, morarma, ağrı gibi şikayetler olabilir.

Yılan zehiri kalp ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler yapar. Pıhtılaşma mekanizmasını bozarak kanamalara yol açabilir. Isırılan kişinin hareket etmesi, yılan zehrinin kan dolaşımına karışmasını hızlandıracağından istirahat etmesi sağlanmalıdır.

Isırılan yerin biraz üst kısmı bir kumaş parçası, kemer veya kravat gibi uygun bir eşya kullanılarak sıkıca bağlanmalı, zehrin kana karışmasına engel olunmalıdır. Isırılan yerde bıçak yardımıyla ı cm uzunluğunda ve mümkün olursa 1 cm derinliğinde kesik meydana getirilir. Varsa vakum oluşturabilecek bir aletle, yoksa ağızla, kesikteki kan emilerek tükürülür. Ancak bu uygulamayı yapacak kişinin ağzında yara dişlerinde çürük olmamalı ve uygulamadan önce ağzını sıvı yağla çalkalamalıdır.