Bebeklerde yanık durumlarında nasıl bir ilk yardım uygulanmalıdır? Bebek yanıklarında ilk yardım Bebeklerde yanma ve ilk yardım


Eğer çocuğunuzun kıyafeti alev almışsa, bir palto, battaniye, kilim, yatak örtüsü veya kendi vücudunuzu (yanmazsanız) kullanarak, alevleri söndürün. Küçük sınırlı sıcak yanıkları, yanmış kol veya bacağı serin suya sokun veya gövde ve yüz yanıklarına soğuk ( 50-60 derece) kompresler uygulayın. Bebek artık ağrı duymaz görünene kadar yaklaşık yarım saat devam edin. Buz uygulamayın, bu cilt hasarını artırabilir ve oluşan kabarcıkları koparmayın.

Soğuk uygulamasından sonra, yanmış alanı hafif dokunmalarla kurulayın ve yapışmayan bir materyalle (yapışmayan bandaj veya acil bir durumda alüminyum folyo) örtün.

Yüz, eller, ayaklar ve genital organlardaki yanıklar için hemen doktora başvurulmalıdır. Bir yaşından küçük çocuklarda herhangi bir yanık, çok küçük de olsa doktorun aranmasını gerektirir. Geniş sıcak yanıklarında bebeği düz yatırın. Yanık bölgesinde, yaraya yapışmamış bütün kıyafetleri çıkartın. Yaralanan bölgeye serin ıslak kompresler koyun (bir seferinde vücut alanının %25’inden fazlasını kaplamamak kaydı ile). Bebeği rahat olacağı kadar ılık tutun. Bacakları yanmışsa kalp seviyesinden yukarıda tutun. Yanığa baskı, kremler, tereyağı veya diğer yağlar; tuz veya borik asit uygulamayın. Bebeğin bilinci açıksa ve ciddi ağız yanıkları yoksa, emzirin veya başka bir sıvı verin. Çocuğu acilen doktora götürün veya acil tıbbi yardım isteyin.