Bebeklerde ateş ölçme bebeğin ateşi nasıl ölçülür bebeğin ateşi nereden ölçülmeli bebeklerde vücut ısısını ölçmek bebeklerde yüksek vücut ısısı


Vücut ısısı beden termometresi adını verdiğimiz bir aletle ölçülebilir. Bu amaçla cıvalı termometreler, pille çalışan elektronik termometreler ve sıcaklığa göre renk değiştiren şeritler kullanılmaktadır.

Cıvalı termometre kullanılıyorsa, ateş ölçmeden önce cıva seviyesi termometre cıva haznesinin aksi istikametten tutularak kuvvetlice silkelenir ve 35 dereceye kadar düşürülür. Koltukaltında en az 3 dakika bekletildikten sonra okunur. Yıkandıktan ve kurulandıktan sonra yerine konur. Elektronik termometreler ısıyı belirleyince sinyal sesi verirler.

Termometreler koltuk altına, kasık bölgesine, dil altına veya makata yerleştirilerek vücut ısısı ölçülebilir. Vücut ısısı ölçülürken koltuk altı iyice kurulanmalıdır. Aksi halde yanlış bir netice verebilir. Prematürelerde rektal (makattan) ısı ölçümü esnasında ani nefes durması gibi durumlar ortaya çıkabileceğinden ısı ölçümü için koltuk altı tercih edilmelidir.

Makattan ölçülen (rektal) ısı, dil altı ısısından 0,5 derece, koltuk altı ısısından ı derece daha yüksektir. Dil altı ısısı ise,  koltuk altı ısısından 0,5 derece yüksek, rektal ısıdan 0,5 derece düşüktür. Koltuk altı ısısı, dil altı ısısından 0,5 derece, rektal ısıdan 1 derece daha düşüktür. Kasık bölgesinden ölçülen ısı değerleri koltuk altı gibidir. Örnek verirsek normal koltuk altı ısısı 36,5 derece iken dil altı ısısı 37 derece, rektal ısı 37,5 derecedir.