Çocuklarda şuur kaybı bebeklerde şuur kaybı şuurunu kaybeden bebeklerde ilk yardım şuurunu kaybeden çocuklarda ilk yardım şuur kaybı şuur kaybında ilk yardım


Çocuk, bazen vücudun tahammül edemeyeceği fiziksel veya psikolojik darbelere maruz kaldığında dengesini kaybederek olduğu yere yıkılır. Yerde yatar vaziyette bulunan hareketsiz bir çocuk önce sırtüstü yatar pozisyona getirilir. Sonra ayak tabanlarına elle birkaç defa kuvvetlice vurulur.

Gözlerini açıyor ve çevresiyle ilgileniyorsa şuuru açıktır. Gözlerini açıyor fakat anlamsız bir ifade ile etrafa bakıyor, etrafla ilgilenmiyor, sorulara cevap vermiyor ve tekrar dalgınlık hali oluyorsa, şuurun bulanık olduğu anlaşılır. Ağrılı uyaranlara cevapsız ise şuur kapalı demektir.

Şuuru kapalı bir hastanın göğüs kafesinin ve karın bölgesinin hareketleri izlenerek solunumun durup durmadığı kontrol edilir. Ağzına tutulan ayna, cam parçası gibi eşyaların buğulanmasına bakarak ta solunumun varlığı anlaşılabilir. Çocuğun nabzına bakarak veya kulağımızı kalp üzerine gelecek şekilde çocuğun göğsüne koyup kalp seslerini dinleyerek, kalbin çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir. Çocuğun kalbinin sağda olabileceği düşünülerek sağ taraf da dinlenmelidir.

Solunum ve kalp durmamış ise hasta en yakın doktora ulaştırılır. Solunum ve kalp durmuş ise veya düzensiz çalışıyorsa, saniyelerin bile hayati önemi vardır. Bir doktora ulaştırana kadar hasta hayatını kaybedebilir. Bu nedenle hemen suni teneffüs ve kalp masajına başlamak gerekir.