Bebeklerde kırık bebeklerde kemik kırılması çocuklarda kemik kırılması kemik kırılmasında ilk yardım kırılmalarda ilk yardım


Kırılmış olma olasılığı olan kollar, bacaklar,boyun kemikleri veya parmaklar.

Kırığın bazı belirtileri: kaza sırasında bir kopma sesi,şekil bozukluğu (bu çıkık anlamına da gelebilir,vücudun o kısmını oynatamama veya o kısma yön verememe, şiddetli ağrı (devamlı ağlama bir belirti olabilir), hissizlik ve/veya karıncalanma (bebek bunların ikisini de ifade edemez), şişme ve renk değişikliği.

Eğer kol veya bacakta bir kırıktan şüpheleniyorsanız, doktorla görüşmeden çocuğu hareket ettirmeyin- güvenliği için gerekmedikçe. Bebeği hemen hareket ettirmeniz gerekiyorsa,yaralanmış kısmı (kol, bacak, baş, boyun)bir cetvel, dergi, kitap veya başka bir sert cismin üstüne, deriyi korumak için yumuşak bez örterek atele alın. Veya atel olarak küçük, sertbir yastık kullanın. Ateli kırık bölgesinde, bunun altında ve üstünde, bandajlar, kumaş parçaları,kravatlar veya eşarplarla tutturun ancak dolaşımın bozulmasına sebep olacak kadar sıkı olmamasına gayret edin. Eğer atel olarak kullanabileceğiniz hiçbir araç yoksa, yaralanmış kol veya bacağı kolunuzla atele alın. Atelin dolaşımı bozmadığından emin olmak için sık sık kontrol edin. Tıbbi yardım gelene kadar şişliği indirmek için bir buz torbası uygulayın.

Küçük çocuklardaki kırıklar sıklıkla hızlı iyileşse de, düzgün iyileşme için tıbbi tedavi lazımdır. Kırıktan sadece şüphelenseniz de çocuğunuzu doktora götürün.Açık kırıklar, eğer kemik ciltten dışarı çıkıyorsa kemiğe değmeyin. Yarayı varsa steril gazlı bez veya temiz bir bez ile kapatın; kanamayı,gerekirse basınç uygulayarak durdurunve acil tıbbi yardım isteyin.Olası boyun veya omurga yaralanmaları,eğer boyun veya omurga yaralanmasından şüpheleniyorsanız, bebeği hiçbir şekilde hareket ettirmeyin. Acilen tıbbi yardım çağırın. Çocuğu örtün ve yardım gelene kadar rahat tutun;olanak varsa, başın etrafına ağır cisimler koyarak(kitap gibi) hareketsiz kalmasını sağlayın.Yiyecek ve içecek vermeyin. Ciddi kanama şok ve solunum durması varsa bunları hemen tedavi edin.