Çocuk beslenmesi çocuklarda iştahsızlık çocuğum yemek yemiyor çocuklarda az yemek yeme çocuklara iştahsızlık nedenleri çocuklarda beslenme


Anne babaların çocuklarının çok iştahsız olduğundan şikayet etmeleri çocuk hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlardan birisidir.Klinik tecrübelerimize göre iştahsızlık şikayetiyle getirilen pek çok çocuk, aslında normal miktarda yemesine, normal bir büyüme ve gelişme göstermesine rağmen aile, çocuğun iştahsız olduğuna dair kanaatinde ısrar etmektedir.

Çocuğun normal boy ve kiloya sahip olduğu durumlarda bile çocuğun iştahsızlığından şikayet eden ailelerle karşılaşmaktayız. Pek çok ailede yemek saatleri anne-baba ile çocuk arasında geçen bir sinir savaşına dönmektedir. Bir yanda annelik babalık içgüdüsüyle çocuğuna devamlı bir şeyler vermek, verebileceğinin en iyisini, en fazlasını vermek arzusu diğer yanda çocuğun ihtiyacı kadarını yemesi, bu çatışmanın en önemli sebeplerinden birisi gibi görünmektedir.

İşin bu hale gelmesine müsaade edilmemelidir. Büyüme ve gelişme bölümünde bahsettiğimiz gibi, bir çocuğun boy ve ağırlığının grafiklerde gösterilen normal sınırlar içinde olması yeterlidir. Akranlarının en uzunu ve en ağırı olması şart değildir. Çocukta büyüme, anne ve babanın boyuylada ilgilidir. Ne kadar çok beslerseniz besleyin çocuk ancak genetik yapısının belirlediği büyüklüğe erişebilir. Bu problemin en sık rastlanan sebeplerinden birisi de ailenin çocuklarını aynı yaştaki başka çocuklarla kıyaslamaları, aile büyükleri veya komşularının söylemiş oldukları “Bu çocuk hiç büyümüyor? Bu çocuğa bakamıyorsunuz” gibi kinayeli sözleridir.