hepatit bHepatit B Nedir?

Hepatit B, intravenöz ilaç kullanımı veya karşı cinsle birlikte olmak gibi riskli durumlar ile bulaşan bir virüs hastalığıdır. Bu virüsün karaciğer üzerinde uzun ömürlü zayıflatıcı etkileri olabilir ve tehlikeli bir enfeksiyona neden olur, bu nedenle Hepatit B virüsünü önlemek için bir takım adımlar atmak, risk altında olanlar ya da korunmak isteyenler için iyi bir fikirdir.

Hepatit B, karaciğer enfeksiyonuna neden olan virüs kaynaklı bir enfeksiyondur. Oldukça bulaşıcıdır. Çok yaygındır ve ölüme sebep olabilir. Çoğu, kan teması, açık yaralar, enfeksiyonlu ilaç bağımlıları arasında iğne paylaşımından geçer ve normal bir cinsel aktivite bile bulaşabilir. Ayrıca hepatit B bulaşmış bir anneden doğum anında bebeğe de geçebilir.

Bebekler için, Hepatit B özellikle ciddi bir hastalıktır. Hamile bir anne bu virüsü taşıyor ise, bebeğini bu hastalıktan korumak onun için oldukça önemlidir ve bir yandan da zordur. Ancak, çoğu normal bebekler bu hastalık için düşük risk altındadır. Bebek enfeksiyonlarında, Hepatit B virüslü anneden doğan bebekler genellikle bu virüsü taşır ve testlerle bu durum belirlenebilir. Risk altında olan annelerin bebeklerinin doğumda aşılanması gerekir.

Ancak bu hastalığa karşı güvenilir bir aşı bulunmakta ki bu aşı tüm bebeklere tavsiye edilmektedir. İlk dozu, doğumdan 7 gün sonra uygulanır. Daha sonra da 2, 4 ve 6. aylarda üç doz şeklinde uygulanır. Ayrıca hepatit B’li bir anneden doğan bebeklerde doğumdan hemen sonraki 12 saat içinde “Hepatit B immunoglobülin” verilmelidir.