Bebeklerde donma bebeklerde hiptermi bebeğin donması bebeklerde vücut sıcaklığı bebeklerde vücut ısısı


Bebekler donmaya çok eğilimlidir, özellikle parmakları, bumu ve yanakları. Donan kısımlar çok soğuk hale gelir ve beyaz veya sarımsı gri bir renk alırlar. Bebekte bu bulguları saptarsanız, vücudun donmaya başlamış bölgelerini ısıtın -paltonuzu ve gömleğinizi açın, bebeği cildinize değecek şekilde içeri alın. En kısa zamanda bir doktora veya acil birime başvurun.

Bu olanaklı değilse, bebeği evin içine alın ve kademeli ısıtma süreci başlatın. Vücudun bir kısmı donmuş bir bebeği kalorifer, ocak, ateş veya ısı lambasının yanına koymayın, çünkü hasar görmüş olan derisi yanabilir; sıcak suda hızlı çözme işlemlerini de denemeyin, bu da hasarı artırabilir. Bunun yerine, etkilenen parmakları 39C-normal vücut sıcaklığından biraz daha yüksek, değildiğinde hafif ılık hissi veren suya sokun. Burun, kulaklar ve yanaklar gibi suya sokamadığınız kısımlar için, aynı sıcaklıkta kompresler (ıslak bez veya havlu) kullanın ancak basınç uygulamayın. Cilt rengi normale dönene kadar, yaklaşık 30-60 dakika süreyle işleme devam edin (gerekirse ılık su ekleyin), bebeği emzirin veya biberon veya fincan ile ılık (sıcak değil) içecekler verin.

Donmuş cilt ısınırken kırmızı ve hafif şiş hale gelir ve su dolu kabarcıklar oluşabilir. Bebeğin yaralanması bu aşamaya kadar doktor tarafından görülmemişse, tıbbi yardım istenmelidir.Etkilenen bölge ısındığında, bebeği doktora götürmek için (veya başka bir sebeple) dışarı çıkmanız gerekirse, etkilenen bölgeleri yolda ılık tutmaya özellikle dikkat edin, çünkü çözülmüş dokuların tekrar donması, ek hasara sebep olabilir. Soğuğa uzun süre maruz kalan bebeğin vücut sıcaklığı, normal seviyenin altına düşebilir. Bu, hipotermi adı verilen acil bir durumdur -temas edildiğinde, aşırı derecede soğuk olan bebeğin,hiç zaman kaybedilmeden en yakın acil birimine sevk edilmesi gereklidir. Yolda, bebeği vücudunuza temas edecek şekilde sıcak tutun.