Bebeklerde diş bakımı bebeklerde diş sağlığı bebek diş sağlığı


Bebeklerin diş bakımı henüz anne karnındayken, annenin dengeli beslenmesiyle başlar ve doğumdan sonra bebeğin anne sütü emmeye başlamasıyla devam eder. Diş çürüklerinin önlenmesinde anne sütünün etkin bir rolü vardır.Dişlerin sağlıklı gelişmesi için bebeğin yeterli miktarda protein, kalsiyum, fosfor, C ve D vitamini ihtiva eden tabii gıdaları alması gerekir.

Diş gelişimine etkili olan diğer önemli bir mineral deflordur. İçme sularındaki ideal flor miktarı 0. 7-1.5 ppm. olmalıdır. İçme suları 0. 7 ppm. den az flor ihtiva eden yörelerde çocuklara 15 yaşına kadar flor desteği gerekmektedir. Yurdumuzun pek çok yöresindeki içme sularında yeteri kadar flor bulunmadığından, bu ihtiyacın flor tabletleri şeklinde karşılanması gerekmektedir. Anne sütü ve hazır mama ile beslenen bebeklerde flor desteğine ihtiyaç daha azdır. Ancak 6’ıncı aydan sonra ek gıdalara geçildiği zaman flor tabletlerine başlanmalıdır. İnek sütü ile beslenen bebeklerde flor desteği  1’inci aydan itibaren gerekir.

Bebekler 2 yaşını doldurana kadar diş temizliği ıslak bir mendille yapılabilir. Temiz bir mendil ıslatıldıktan sonra parmağa dolanır, dişler ovularak silinir.İki yaşını dolduran çocuklar fırça kullanmaya başlayabilir.Fırça kullanmaya özendirmek amacıyla küçük çocuklar için üretilen tadını sevebilecekleri diş macunları kullanılabilir. Buna rağmen çocukta diş macununa karşı şiddetli itiraz olursa macun kullanmadan da dişler fırçalanabilir.

Dişler fırçalanırken üst dişler önce diş etinden aşağı doğru, sonra dairesel ve ileri geri hareketlerle fırçalanır. Alt dişler önce diş etinden yukarı doğru, sonra dairesel ve ileri geri hareketlerle fırçalanır. iç ve dış yüzeyler böylece fırçalandıktan sonra, önce üst sonra alt dişlerin çiğneme yüzeyleri ileri geri hareketlerle fırçalanır ve ağız su ile güzelce çalkalanır.Diş aralarında kalan yiyecek artıklarının ve bakteri plaklarının temizlenmesi için diş ipi kullanmak gerekir. Bunun içindiş ipi 45 cm uzunluğunda kesilir. Her iki ucu sağ ve sol işaret parmaklarına ikişer defa dolanır. Üst diş aralarına başparmaklar yardımıyla, alt diş aralarına işaret parmakları yardımıyla, iki diş arasından bastırılarak geçirilir. Aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilerek diş araları temizlenmiş olur. Çocuğa yemeklerden sonra dişlerini fırçalama alışkanlığı muhakkak kazandırılmalıdır.