Bebeklerde diş çürükleri bebeklerde diş çürükleri nedenleri süt dişleri bakımı süt dişleri temizliği süt dişlerinde çürükler


Diş çürümelerinin en önemli nedeni şekerli yiyecekler,özellikle de öğün aralarında yenilen şekerli yiyeceklerdir. Ağızdaki bakteriler, şeker artıklarını parçalayarak asit oluşturur. Asit, dişleri mikroplara karşı koruyan mine tabakasını aşındırarak çürümelere yol açar.

Çocuğun şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca yemeklerde yemesi sağlanmalıdır. Öğün aralarında yenilen şekerli yiyecek ve içeceklerden sonra dişler fırçalanmalı, fırçalama imkanı olmayan durumlarda ise ağız suyla iyice çalkalanmalıdır.

Süt dişlerini nasıl olsa düşecek diyerek ihmal etmek doğru değildir. Bu dişlerin erken kaybedilmesi veya çektirilmek zorunda kalınması, kalıcı dişlerin zamanından erken veya geç çıkmasına, çenede yer bulamamasına ve dişlerde çarpık bir görüntünün ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu da uzun ve pahalı ortodontik tedaviler gerekir.

Soğuk bir şeyin hemen arkasından sıcak bir şey yemek içmek veya sıcak bir şeyin hemen arkasından soğuk bir şey yemek içmek dişler için zararlıdır. Dişlerle fındık, ceviz gibi sert şeyleri kırmak doğru değildir.

Diş çürüklerinden korunmak için şekerli yiyeceklerin tüketimi olabildiğince azaltılmalı, her yemek sonrası dişler 3 dakika fırçalanmalı, dişlerde kahverengi ve siyah lekeler görülürse hemen diş hekimine başvurulmalı, yılda en az 1 defa diş hekimine giderek dişler kontrol ettirilmelidir.