Bebekleri zehirli maddelerden korumak bebeği zehirden korumak bebek zehirlenmesi zehirleyici maddeler bebek güvenliği


Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 130.000 çocuk tehlikeli maddelerin kazara yutulmasının kurbanı oluyor. Bu üzücüdür ama şaşırtıcı değildir. Çocuklar, özellikle de çok küçük olanlar dünyadaki pek çok keşfi ağızlarıyla yaparlar. Ellerine aldıkları hemen her şey ağızlarına gidecektir. Nesneleri veya maddeleri henüz güvenli ve tehlikeli olarak sınıflamamışlardır. Her şey sadece ilginçtir. Tat alma duyuları da onları bizde olduğu gibi uyaracak kadar gelişmemiştir, dolayısıyla bir maddenin tadı çok kötüyse tehlikeli olacağını düşünmezler.Masum yavrunuzu tehlikelerden korumak için aşağıdaki kuralları eksiksiz uygulayın.

Potansiyel olarak zehirli olabilecek her maddeyi bebeğinizin görebileceği veya ulaşabileceği yerlerden kaldırıp kilitleyin. Emekleyen bebekler bile alçak iskemlelere, taburelere veya minderiere tırmanabilirler. Tıbbi ilaçları kullanırken ve verirken tüm emniyet kurallarına uyun. Parlak renkli ve cazip bir şekilde paketlenmiş ev ternizlik malzemelerini, çamaşır deterjanlarını veya diğer maddeleri almaktan kaçının. Bebeğinizin dikkatini çekeceklerdir. Eğer gerekiyorsa, resimleri siyah bir banda kapatın. (Ama uyanları ve önerileri kapatmayın.)

Aynı zamanda cazip yiyecek kokulu zehirli maddelerden kaçının (nane, limon veya kayısı gibi).Eğer mümkünse çocukların açamayacağı şekilde paketlenmiş ürünlerden alın.Kullandıktan hemen sonra tehlikeli maddeleri tekrar yerine koymayı bir alışkanlık haline getirin; mobilya cilası kutusunu veya benzeri şeyleri birkaç dakikalığına bir yere bırakıp telefona cevap vermeye gitmeyin. Yiyecek ve yenmeyecek maddeleri ayrı muhafaza edin ve hiçbir zaman yenmeyecek olanları boş yiyecek kutularına koymayın (elma suyu şişesinde çamaşır suyu bulunması veya makine yağını reçel kavanozuna koymak gibi). Bebekler yemeklerinin nereden geldiğini çok çabuk öğrenirler ve meyve suyu şişesindekini içmeyi veya reçel kavanozu içindekini yalamamayı anlayamazlar. Balmumundan meyveler gibi yenebilir gibi görünüp aslında yenmeyecek olan nesneleri kullanmaktan kaçının.