Bebeklerde sarılık bebeklerde sarılık nedenleri bebeklerde sarılık tedavisi bebeklerde sarılık belirtileri bebeklerde sararma


Doktor bebeğimin sarılık olduğunu ve eve gitmeden önce Ultraviyole ışıkları altında durması gerektiğini söyledi. Ciddi bir olay olmadığını söylüyor, fakat bebeğimin hastanede kalacak olması beni endişelendiriyor.

Yeni doğanların bakıldığı yere girdiğinizde ikinci veya üçüncü günde bebeklerin yarısının renginin sarılaştığını görürsünüz; bu, yaştan değil sarılıktan kaynaklanır. Kafadan başlayan ve ayak parmaklarına kadar yayılan sararma kandaki bilirübinden kaynaklanır ve gözlerin beyaz kısımlarını bile tutabilir. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin normal yıkım ürünlerinin sonuncusu olan bilirübin genelde kan dolaşımından uzaklaştırılır, karaciğerde işlemden geçtikten sonra böbrekler kanalıyla atılır. Ancak yeni doğanlar olgunlaşmamış karaciğerlerinin kaldıracağından daha fazla miktarda bilirübin üretirler. Sonuç olarak, bilirübin kanda birikir ve normalveya fizyolojik yenidoğan sarılığı (ikter)olarak adlandırılan sanmsı renge yol açar.

Fizyolojik sarılıkta sararma bebeğin yaşarnının ikinci veya üçüncü gününde başlayıp ve bebek bir haftalık veya 10 günlük olduğunda azalır. Böbrekleri daha az olgunlaşmış olan prematüre bebeklerde sararma daha da geç (genelde üçüncü veya dördüncü günde) başlar ve daha uzun sürer (genelde 15 gün veya daha uzun). Sarılık daha çok oğlan bebeklerde, doğumdan sonra çok kilo kaybeden bebeklerde, anneleri diyabetik olanlarda veya yapay sancıyla doğan bebeklerde görülür.

Bazen doktor fizyolojik sarılığı olan bebeği gözlem ve tedavi amacıyla bir süre daha hastanede tutmak isteyebilir. Çoğu zaman, bilirübin düzeyleri (kan testleriyle belirlenir) gittikçe azalır ve bebek evine problemsiz döner. Nadiren, bilirübin düzeyinde hızlı artış olur ve bu, sarılığın anormal veya patolojik olduğunu gösterir.