çiçek hastalığıHalk arasında “Kızarık yanak” olarak da bilinen beşinci hastalık, parvovirüsün yol açtığı viral bir enfeksiyondur. Belirtileri, yanakların kızarması ve dudakların soluk bir renk almasıdır. Hastalık, ismini suçiçeği ve kızamık gibi ateşle geçen hastalıklardan sonra, ateşe yol açtığı tespit edilen beşinci hastalık olmasıyla almıştır. Pek riskli olmayan yaygın bir hastalıktır ve genelde çocuklarda, nadiren de yetişkinlerde görülür.

Beşinci hastalık, çoğunlukla hastanın yanaklarının kızarması ve ağız bölgesinin etrafının soluk renk almasıyla teşhis edilir. Ayrıca kızarıklıklar göğüste, sırtta ve karın bölgesinde de görülebilir. Isı ve güneş ışığı, kızarmaları daha da arttırabilir. Kızarıklıklar birkaç ayda bir yok olup tekrarlanabilir. Vakaların %25’inde nezle belirtilerinin yanı sıra hastaların ateşlendiği de görülmüştür. Ayrıca beşinci hastalık; baş ağrısı, vücut ağrıları ve kas ağrılarına da yol açabilir.

Bazı insanlarda beşinci hastalık, ağrıların ve ateşin sonlanmasıyla üç hafta içinde vücutta ortaya çıkan kızarıklıklarla anlaşılır. Bazen de kızarıklıklar önceden bir belirti olmaksızın oluşur. Çoğu çocukta beşinci hastalık, belirtisiz olarak ortaya çıkar; teşhis ve tedavi edilmeden sona erer.

Beşinci hastalık, çoğu virüste olduğu gibi bulaşıcıdır. İnsandan insana temasla, öksürükle, tükürükle veya burun akmasıyla bulaşabilir. En bulaşıcı olduğu zaman ise kızarıklıkların belirmesinden öncesi ve hastanın ateşlendiği dönemdir. Ateşin çıkmasından ve kızarıklıkların belirmesinden 24 saat sonrasında hastalık, artık bulaşıcı olmamaktadır. Hastalığın kuluçka dönemi 4 ila 14 gün arasında değişiklik gösterir; bu süre 21 güne kadar da uzayabilir.