Bebeklerde Sivilceirçok anne-baba yeni doğan biricik bebeğinin yüzünde sivilce veya sivilce benzeri kızarıklıklar gördüğünde haklı olarak dehşete kapılır. Genellikle anneler bu konuda daha endişeli olurlar. Sorular birbiri ardına gelir. Bebeğimin yüzünde neden sivilceler var ? Kalıcı mı olacak ? Daha büyük bir hastalığın belirtisi midir ? Ne yapmalıyım ?

Yazımızda bu konular hakkında özet bilgiler vereceğiz.

Yeni doğan bebeklerin % 40′ında “milia” adı verilen küçük beyaz yumru veya kızarıklıklar görülebilir. Genellikle doğum sonrasında hemen kendini göstermez, 2 veya 4 haftalıkken ortaya çıkar.

Bazı durumlarda cilt bozukluğu ufak sivilceler halinde, doğumdan 1 ay sonra ortaya çıkabilir. Bu durum “neonatal akne” olarak adlandırılır. En çok görüldüğü yer çene, yanaklar ve alındır, nadiren sırt ve göğüste de görülebilir. Erkek bebeklerde sivilce daha sık görülür.

Bu cilt bozukluğu çoğunlukla zararsızdır ve herhangi bir sağlık sorununa işaret etmez. Endişe etmeye gerek yoktur. Fakat sebeplerini öğrenmek ve ne yapacağımızı bilmekte fayda vardır.

Her ne kadar uzmanlar bu sivilce türünün kesin sebebini belirlememiş olsa da hormonlarla bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Genel kanıya göre, hamileliğin son döneminde anne vücudundan bebeğe geçen hormonlar sebebi ile bebeğin cildindeki yağ bezleri fazla aktif hale gelmekte ve daha gelişme aşamasında olan gözeneklerin tıkanmasına yol açarak sivilce oluşturmaktadır.

Hormonal kaynaklı bir cilt bozukluğu olmasına rağmen çevresel bazı etkenler de artmasına ve yayılmasına yardımcı olabilir. Özellikle beslenme sırasında ağız etrafında biriken yemek-salya karışımı gözeneklerin tıkanmasını hızlandırabilir. Ciltle temas eden bazı ürünler veya tahriş eden kumaşlar da yine sorunu artırabilir.