Bebeklerde lenf sistemi bebeklerde lenf bezlerinde büyüme bebeklerin lenf bezlerinde büyüme bebeğin lenf bezlerinin büyümesi bebeklerde lenf bezi büyümesi bebeklerde lenf bezlerinin büyümesi suprax bebeğimin lenf bezlerini şişirdi


Lenf sistemi, lenf damarları ve bu damarlar boyunca dizilmiş olan küçük lenf düğümlerinden oluşmuştur. Normal olarak bütün insanlarda kafatasının arka bölümünde, boyunda, çene altında, koltuk altı ve kasık bölgelerinde küçük lenf düğümleri (lenf bezleri) bulunur. Ayrıca göğüs kafesinin içinde ve karın bölgesinde fazla miktarda lenf bezleri mevcuttur.

Lenf sistemi, vücudumuzun savunması mekanizması için çok önemlidir. Mikroplar, vücudumuza herhangi bir noktasından girdiğinde, lenf damarları boyunca yayılır ve ilk lenf düğümüne ulaştıklarında o bölgede bulunan çok sayıdaki savunma hücreleri ile mücadele başlar ve vücut mikropların ilerlemesini o bölgede durdurmaya ve onları yok etmeğe çalışır. Eğer başarı sağlanamazsa, aynı olay bir sonraki lenf düğümünde yaşanır ve netice olarak mikropların ilerlemesi bir yerde durdurulur.Bu olaylar sonunda iltihaplanmaya bağlı olarak o bölgedeki lenf düğümleri büyür, dokununca ağrı ve sıcaklık hissi verir.

Mikrobik hastalıklar dışında, kanser hücreleri de lenf yoluyla yayılma eğilimi gösterirler ve lenf bezlerinde büyümeye sebep olurlar. Kanser nedeniyle büyüyen lenf bezleri sert olup bastırınca ağrı yapmaz ve genellikle birbirlerine yapışarak paketler oluştururlar. Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına bağlı lenf bezi büyümelerine sık rastlanır. Ancak 7 mm ve daha küçük çaptaki lenf bezleri için tetkik ve tedavi gerekmez. Bazen, büyümüş lenf bezleri mercimek veya nohut büyüklüğünde, sertleşmiş olarak uzun süre ele gelirler. Büyümeye devam etmedikleri sürece endişeye gerek yoktur.