bebeklerde siğil çocuklarda siğil tedavisi bebekte siğil bebekte siğil olur mu? siğil nedir? bebeğin elinde siğil çocuğun elinde siğil bebeğin vücudunda siğil


Siğil Nedir?
Siğil, deriye yerleşen bir virüsün oluşturduğu sert kabarıklıktır ve bulaşıcıdır. Hemen hemen her çocukta siğil görülebilir. Siğil acı vermez, genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden geçer. Bu nedenle tedavisi de gerekmez. Ne var ki sözgelimi ayağının topuğunda çıkan bir siğil çocuğunuz yürürken ya da ayakkabı giydiğinde oluşan bası nedeniyle ağrı verebilir. Bunun için uygun tedavinin uygulanması gerekir.

Siğilin Belirtileri Nelerdir?

Elde: Deride kuru, sert kabarıklık

Ayakta: Ayak tabanında, kimi zaman ortasında küçük siyah bir nokta bulunan,sert, ağrılı kabartı

Bebeğimde Siğil Varsa Ne Yapmalıyım?
Çocuğunuzda siğil oluşursa, cinsel organlar üzerinde ya da anüs çevresinde değilse hiçbir şey yapmanız gerekmez. Birkaç ay içinde kendi kendine geçer, ancak kimileri yıllarca kalabilir.

Eczanelerde siğil için reçetesiz satılan ilaçlardan alabilirsiniz. Ponza taşıyla siğilin üzerindeki ölü deriyi temizleyin. Çocuğunuz yüzmeye gidecekse siğilin üzerini yara bandıyla örtün.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Siğiller çoğalıyorsa, cinsel organlarda ya da anüste siğil varsa, siğil ayak tabanında ya da topuktaysa, doktorunuza danışın.

Doktorlar Siğile Nasıl Tedavi Uygular?
Evde uyguladığınız tedavi sonuç vermezse doktor çocuğunuzu ayakta tedavi görmek üzere hastaneye çağırabilir. Burada siğiller lokal anestezi altında yakılarak ya da dondurularak giderilir. Siğil tedavi edilmiş olsa bile zaman zaman yeniden ortaya çıkabilir.