Bebeklerde malta humması bebeklerde brusella bebeklerde malta humması belirtileri bebeklerde brusella tedavisi brusella bebeklerde bebeklerde brusella belirtileri


Hastalığın etkeni bir bakteridir. Sığır, koyun, keçi, domuz gibi hayvanların idrarı, dışkısı veya salgıları ile direkt temasla yada bu mikrobu taşıyan inek, koyun ve keçi sütünün içilmesi veya bunlardan yapılan tereyağı, peynir gibi ürünlerin yenilmesi ile bulaşır. İnsandan insana çok seyrek bulaşır. Kan nakli yolu ile bulaşabilir.

Mikrobun alınmasıyla hastalığın ortaya çıkması arasında geçen süre 1-3 hafta kadardır. Titreme, ateş yükselmesi, terleme, baş ağrısı, adale ağrısı, aşırı halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Birkaç gün veya hafta süren ateşli ve ateşsiz dönemler göstererek aylarca sürer. Ateşli dönemlerde ateş akşamları çok yükselir ve sabah terlemeyle normale döner. Dalak, karaciğer ve lenf bezlerinde büyüme görülebilir. Bazen eklemlerde ağrı ve şişlik yapar. Akciğer, beyin, kalp gibi organları da tutabilir.

Tedavisi mutlaka doktorun uygun gördüğü zamana kadar sürdürülmelidir. Korunma için hayvan hastalıkları önlenmeli, pastörize veya iyi kaynatılmış sütler içilmeli, eski peynirler tercih edilmelidir.