Kızamık nasıl bulaşır bebeklerde kızamık, bebeklerde kızamık belirtileri, bebeklerde kızamık tedavisi


Hava yolu ile bulaşır. Tıp dilinde buna “damlacık yolu ile bulaşma” denir. Yani kızamıklı bir hastanın öksürmesi veya aksırması ile havaya yayılan ve orada bir süre asılı kalan mikroplar, bu havayı teneffüs eden insanların solunum yollarına girerek bağışıklık kazanmamış insanları hasta eder.

Hastalık belirtileri, kızamıklı bir hastayla karşılaştıktan 10-12 gün sonra ortaya çıkar. Kızamıklı bir kişi ilk belirtilerin görülmesinden sonraki 7 gün boyunca hastalığı etrafına bulaştırabilir. Hastalığın ilk belirtileri, ateş, kırgınlık, öksürük, nezle, gözlerde çapaklanma ve kızarıklıktır.

Bu dönemde ağız içine bakıldığında yanakların iç yüzeyinde sanki tebeşir tozu serpilmiş gibi beyaz noktacıklar görülür. 3 gün süren ateşten sonra alın ve kulak arkalarından başlayan sonra yüz, gövde, kol ve bacaklara yayılan kırmızı bir döküntü başlar. Döküntüler 3. günden sonra kahverengimsi bir renk alarak solmayave döküntülerin üzerindeki deri pul pul dökülmeye başlar.

Döküntünün 3. gününden sonra ateş düşer. Ağızdaki beyaz lekeler kaybolur. Döküntülerden 3 gün sonra ateş hala devam ediyorsa, öksürük, inleme, sık nefes alma, kulak ağrısı, hastada dalgınlık, etrafa ilgisizlik varsa, kızamığın üzerine başka bir hastalık ilave olmuş olabilir. Hemen çocuğun doktoruna bilgi vermek gerekir.

Tedavide antibiyotikler etkili değildir ve gereksizdir. Yatak istirahatı, sulu ve yumuşak gıdalar, gözlerin ılık su ile temizlenmesi, ateş düşürücü ve öksürük kesici ilaçlar verilerek hastanın şikayetleri azaltılmaya çalışılır. Kızamığın üzerine, orta kulak iltihabı, zatürree, beyin iltihabı vb. gibi hastalıklar ilave olursa onlara yönelik tedavi yapılır.