Gizem annesine diyo ki;
Anneciğim bugün size bebeklerde sık görülen cilt sorunlarından bahsedeceğiz. Arkadaşlardan birinin cildi kurumuştu bunun nedenlerini araştırırken bebeklerde görülen cilt sorunlarını inceleyelim ve annelerimize anlatalım dedik. Yazımız biraz uzun olabilir umarım sıkılmadan okursunuz anneciğim.

Cilt Soyulması: Anneciğim bu durum anne karnındayken üzerimizi örten tabakasının doğumdan sonra atılmasıyla birlikte meydana gelir. 1–2 hafta içerisinde bu problem ortadan kalkar. Bu dönemde bizi hafifçe derimizi tahriş etmeden yıkamalısınız.

Cilt Kuruluğu: Tenimizin daha az yağ üretmesi ana sebeptir anneciğim. Zaman içinde vücudun normal seviyelere dönmesi bu durumu ortadan kaldırır. Kuruluk, dış etkenlere çok bağlıdır. Kıyafetlerimizi özel deterjanlarla yıkayınız. Seçtiğiniz kıyafetlerin yüzde yüz pamuklu olmasına özen gösterin.

Toksik Kitler: Güneş nedeniyle oluşan kızarıklar, kabartılara neden olur. Tedavi edilmelerine gerek yoktur, kendiliğinden sönerler.

Milia: Yüz ve deride minik kabarcıklar şeklinde kendini belli ederler. Bunlar içleri keratinle dolu şişliklerdir. Zamanla kendiliğinden yok olurlar.

Doğum Akneleri: Genelde sizden geçen gebelik hormonlarından kaynaklıdır. Yanaklardan başlar ve yüzde yayılır. Kısa sürmesi doğal seyirlerinden kaynaklıdır. Tedavisinde antibiyotik ve bazı lezyonlar kullanılır.

Bizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Anneciğim öncelikle banyomuza dikkat etmelisiniz. Kesinlikle ılık suyla yıkanmalıyız ve göbek bağı düşene kadar su seviyesini göbeğimizin altında tutmalısınız. Kullanacağınız sabunun pH değeri nötr olmalı ve katkı maddesi içermemelidir. Saçlı derimiz haftada bir veya iki kez, gözleri yakmayan bebek şampuanlarıyla yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra sabun artığının kalmamasına dikkat edilmelidir.