Bebeklerde ateşli havale bebeklerde ateşli havalede ne yapılır havale geçiren bebeklere ne yapmalı bebeklerde ateşli havale ile başa çıkma


Ateşli havaleler genellikle bir iki dakika sürer. Eğer sizin bebeğiniz de ateşli havale geçirirse sakin olun (bu tür havalelerin tehlikeli olmadığını aklınızdan çıkarmayın) ve aşağıdakileri yapın.

Bebeğinizi kollarınızın arasında sıkmadan tutun veya bir yatak ya da diğer yumuşak bir yüzeyde yan yatırın ve mümkünse başını gövdesinden daha aşağı seviyede tutmaya çalışın. Bebeğinizi beslemeye veya ağzına bir şey sokmaya çalışmayın veya ağzında bir şey varsa (emzik gibi) çıkarmaya çalışmayın.

Böyle bir nöbet sırasında bebeklerin genellikle bilinci kapalıdır fakat hiçbir yardım gerekmeden hızla düzelirler. Beş dakika veya daha uzun süren bir nöbet acil yardım gerektirir – size en yakın acil yardım numarasını arayın.

Nöbet bittikten sonra, bebeğiniz uyumak isteyecektir. Eğer sizin bebeğiniz de uyumak isterse onu yan yatırarak arkasını battaniye veya bir yastıkla destekleyin. Daha sonra doktorunuzu arayın. Eğer hemen acil yardım alamazsanız bu arada beklerken bebeğinizi ıslak süngerle silin ve eğer altı aylıktan büyükse asetaminofen vererek ateşini düşürmeye çalışın. Fakat bebeğinizi su dolu bir küvete sokarak ateşini düşürmeye çalışmayın, bu arada bir nöbet daha geçirebilir ve nefes yollarına su kaçabilir.