bebeklerde hemanjiom

bebeklerde hemanjiom bebekte damar beni nedir neden olur bebeklerde damar beni tedavisi bebeklerin damar bebeklerin damar anatomisi bebeklerde damar yolu açma bebeklerde damar genişlemesi


Deri yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucu oluşurlar. Genellikle doğumda mevcuttur veya 1-2 ay içinde ortaya çıkarlar. Bazen bir çileği andırır şekilde kabarık ve parlak kırmızı renkte görüntü verirler. Hayatın ilk birkaç yılında büyürler, sonradan büyümeleri duraklar ve 5-9 yaşlarında kendiliğinden kaybolurlar.

Genellikle tedavi gerekmez. Ancak gözlerde, anüs çevresinde ve idrar çıkış deliği bölgesinde ortaya çıkan benler bu organların işlevini bozabileceğinden tedavi edilmelidir. Bir kısım damar benleri “şarap lekesi” adını alır. Deriyle aynı düzeyde, pembe, kırmızı veya mor renklidirler. En sık olarak ense bölgesi ve göz kapaklarında görülürler. Bunlar da kendiliğinden düzelirler. Bazen büyük hacimli, rahatsızlık veren damar benleri de olabilir. Büyük kanamalara yol açma ihtimali vardır. Bunlarında tedavi edilmesi gerekebilir.