Bitlenme

bebeklerde bitlenme çocuklarda bitlenme bitlenme belirtileri bebeklerde bit bebeklerde bit olurmu bebeklerde bit tedavisi bebeklerde bit nasıl temizlenir bitlenme hastalığı


Bebeklerde Bitlenme Nedir?
Bit, genellikle saçlı deriye yerleşen ve kaşındıran küçük bir parazittir. Sirke denen küçük, beyaz renkli yumurtaları da saç köklerine yapışır. Çok kolay bulaşır. Bu nedenle çocuğunuzda bit varsa bütün aile bit açısından araştırılmalı ve arkadaşlarının anne babaları uyarıImalı, çocuğunuzun yuva ya da okul öğretmenlerine de durum bildirilmelidir. Bitlerden arınana dek çocuğunuzu evden dışarı göndermeyin.

Bebeklerde Bitlenme Belirtileri Nelerdir?

  • Başta kaşıntı
  • Saçlara, köke yakın yerlerde iyice yapışmış küçük beyaz noktacıklar

Eğer Çocuğunuz Bitlendiyse Ne Yapmalısınız?
1. Çocuğun saçlarını her zamanki gibi yıkayın. Bolca saç kremi kullanın, saç kremi saçı kayganlaştırarak bitlerin temizlenmesini kolaylaştırır.
2. İnce dişli bit tarağıyla ıslak saçları diplerden başlayarak tarayın. Saçtan her geçirişinizden sonra tarağı kağıt mendille silip bitleri temizleyin. Çocuğun başını bitlerden bütünüyle arındırmak için bu uygulamayı iki hafta süreyle üç dört günde bir yineleyin.

3. Çocuğun başlıklarını, saç fırçasını ve tarağını naylon torbaya koyup ağzını iyice bağlayın. Torbayı en az on gün açmayın. Bit ve sirkeler ölecektir.

4. Eczanelerde satılan bit losyonlarını da bir başka seçenek olarak kullanabilirsiniz. Saçı bu losyonla yıkadıktan sonra bitleri yine tarakla temizleyin. Losyonu çocuğun tarağını ve saç fırçasını temizlemek için de kullanabilirsiniz.