Bebeklerde yüksek ateş bebeklerde ateş bebeklerde aşırı ateş bebeklerde yüksek ateş nedenleri bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür bebeklerde ateşi düşürmek


Annenizin baş ucunuzda elinde derece ile endişeli bir sesle “Ateşin çok yüksek, doktor çağırmamız lazım,” dediğini çok iyi hatırlıyor olmanıza rağmen “ateş” her zaman için sizi telaşlandıracak bir şey olmamalı.

Eski çağlarda insanlarateşin kötü alışkanlıkları yok ettiğine inanırlardı. Orta çağlarda ise ateşin frengi ve benzer hastalıkların daha çabuk iyileşmesini sağlayan bir olgu olduğuna inanılırdı. Ve gerçekten ateşi düşürme özelliğine sahip olan aspirinin ortaya çıktığı 100 yıl öncesine kadar ateşin faydalı olduğuna inanılırdı.

Sizin nesliniz yetişkin çağlara gelene kadar hafif ateş bir endişelenme sebebi, yüksek ateş ise tamamen bir panikleme olarak kabul edildi. Gariptir ama Hipokrat, ateş hakkında bir nesil önceki modern tıp toplumunun sahip olduğundan daha iyi bir nosyona sahipti.

Yapılan son araştırmalar Hipokrat’ın ortaya koyduğu gibi yüksek ateşin zarardan çok fayda sağladığını, vücuttaki kötü alışkanlıkları yakıp ortadan kaldırmasa bile vücudu tehdit eden kötü mikropları ortadan kaldırdığını ispatlamıştır. Korkulması veya savaşılması gereken bir hastalık belirtisi yerine, ateş vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği önemli bir savunma aracıdır.

Bilim adamlannın bildirdiğine göre ateşin vücut üzerinde yaptığı etkiler şunlardır:

Virüsler, bakteriler ve mantarlar gibi istilacılarakarşı savaşan vücuttaki beyaz kan hücreleri interlökin denilen bir hormon salgılarlar ve bu hormon da beyine giderek vücut ısısını ayarlamak için hipotalomusu uyarırlar. Vücut ısısı yükseldikçe bağışıklık sisteminin tamamı enfeksiyona karşı daha iyi bir mücadele vermeye başlar.