Bebeklerde ateş bebeklerde ateşlenme bebeklerde yüksek ateş bebeğin ateşi nasıl düşürülür


Koltuk altından ölçülen ısının 37 derecenin üzerinde çıkması ateş olarak kabul edilir. Ancak çocuğun kalın giydirilmesi,havanın sıcak olması, sıcak bir banyo sonrası veya koşma,güreşme gibi aşırı bir hareket sonrası gibi durumlarda hastalık olmadan da ateş yükselebilir. Gerçek bir ölçüm yapmak için çocuk normal giydirilir, oda ısısı normal tutulur, çocuğun aşırı hareketleri engellenip yarım saat sonra ateşi ölçülür.Ölçüm normal çıkarsa, önceki yüksek ölçümün bahsettiğimiz çevre şartlarından kaynaklandığı sonucuna varılır. Ateş devam ederse bir hastalığa bağlı olduğu düşünülerek hekime gidilir.Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Ateşin kendisi hastalık değildir.

Ateş bir hastalığın belirtisidir. Ateşle kendisini belli eden bir hastalığı ateş düşürücü ilaçlarla tedavi edemeyiz,sadece hastalığın belirtilerinden bir tanesi olan ateşi kısabir süre için ortadan kaldırmış oluruz.Bu yüzden ateşli bir hastayı sadece ateş düşürücü ilaçlarla evde tedavi etmeye çalıştığımız zaman boş yere oyalanarak ateşe sebep olan hastalığın ilerlemesine yol açmış oluruz.

Ateşli bir hastayı tedavi etmek için mutlaka bir hekimden yardım istememiz gerekir.Yapılan araştırmalarda vücut ateşli iken savunma sisteminin güçlendiği ve mikroplarla daha iyi mücadele ettiği anlaşılmıştır.Ancak ateş 40 derecenin üzerine çıkınca vücudun savunma sistemi zayıflar. Bu nedenle hemen en ufak bir rahatsızlıkta ilaç kullanmamak, hafif ateş vakalarında hastayı bir süre gözlemlemek gerekir.Yüksek ateşte üşüme ve titreme gibi belirtiler olabilir. Çocuk üşüyor diye bu gıôi durumlarda çocuğun üzeri örtülürse,ateş daha çok yükselir. Gene ateşin yükselme döneminde elve ayak gibi organlarda dolaşım bozukluğuna bağlı olarakmor ve alaca bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durum hastalık tedavi edilip ateş düşünce kendiliğinden düzelecektir.