Bebeklerde Gaz SancısıBebeklerde gaz sancısı, başka bir ifadeyle kolik bebek doğduktan hemen hemen 2-3 hafta sonra ortaya çıkmakta, bebeği belli saatlerde rahatsız ederek ağlamasına yol açmaktadır. Bu durumlarda bebek acısını belli eder derecesine kuvvetli ağlar, bacalarını karnına çekerek ellerini yumruk yapar. Bu durum annelerin bebek bakımında karşılaşacakları en önemli ve ana sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple, bir annenin gaz sancısının ne olduğunu, bu durumla nasıl başa çıkılabileceğini ve neler yapılması gerektiği konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olması gerekmektedir.

İlk olarak gaz sancısının oluşmasında etkili olan faktörlerden bahsedecek olursak, kesin bir sebep göstermek pek doğru olmayacaktır. Çünkü uzmanların görüşüne göre, gaz sancısının temel olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak, anne sütüyle beslenen bir bebek annenin aldığı besinlere karşı alerji duyabilir ve bebek mamayla besleniyorsa mamaya karşı bir tepki gösterebilir. Bunların yanı sıra, yeni doğan bebeklerde sindirim sistemi yeteri düzeyde olgunlaşmamıştır ve bebeğin günlük yaşamında meydana gelen değişikliklerin de bebeklerde gaz sancasına sebep olabileceği düşünülmektedir. Fakat bunların %100 kesin sebepler olduğunu söyleyemeyiz.

Bebeklerde gaz sancısının meydana geliş ve süresi hakkında bilgi verecek olursak, bebek 2-3 haftalıkken gaz sancısı kendisini gösterir. Ortalama 4- 6 haftada gaz sancısı daha da yoğunlaşarak bebeği rahatsız eder. Ve de yapılan araştırmalara göre, 3 ay içerisinde bebek gaz sancısından kurtulur.

Bebeği gaz sancısı çeken ebeveynler bu konuda alacağı tedbirler ve uygulayabileceği yöntemler vardır. Öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle ilk defa anne ve baba olan bireyler, bebeğinin ağlamasının kesinlikle gaz sancısı yüzünden olduğunu düşünürse yanlış olur. Çünkü orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak düğümlenmesi gibi sağlıksal sorunlar da bebeklerin çok ağlamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden, bir doktorun bebeği muayene etmesi daha doğru olacaktır. Üstelik doktor, ebeveynlere bebekleri için birtakım damlalar ve bitki çayları kullanmalarını önerebilir.