bek Bakımı (Yeni Doğan Bebeklerde Kusma)

yeni doğan bebeklerde kusma yeni doğan bebek neden kusar bebeklerin çok kusması fışkırtarak kusma pilar stenozu bebeklerde kusmanın nedenleri bebeklerde kusma neden olur bebeklerde kusma neden olur uzmantv


Yeni doğan bebekler annelerini emdikten sonra, özellikle fazla emerlerse bu fazla emdiklerini çıkartabilir. Bu duruma fizyolojik reflü denilmektedir. Genellikle bebekler emdikten sonra ağızlarının kenarından emdiklerinin bir miktarı akabilir.

Bu genelde olağan karşılanan ve çok önemli olmayan bir durumdur. Zamanla bebeklerin mide-bağırsak sistemleri geliştikçe bu fizyolojik reflü dediğimiz mideden yemek borusuna kaçış azalmakta ve bu bebeklerin ağızlarından akıntı şeklinde olan kusmalar kaybolmaktadır.

Ancak bebeğin ağzından, burnundan veya her ikisinden de fışkırır tarzda kusmalar görülüyorsa bebeğin mide – bağırsak sistemi ile ilgili, örneğin Pilor Stenozu dediğimiz mide çıkışındaki rahatsızlıklar, ya da mide-yemek borusu soluk borusu arasında bir fistül dediğimiz ilişki mi var diye şüphelenmek ve kontrol ettirmek gerekir. Bebek Hastalıkları sayfamızda tüm bebek hastalıklarıyla ilgili kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yine idrar yolu enfeksiyonu varsa bu da tek başına kusmalarla kendini gösterebilir. Yani yeni doğan bebeklerde fışkırır bir kusma görülüyorsa bu gibi durumlar açısından değerlendirilmelidir. Ancak öncelikle bebeklerde böyle bir sorunla karşılaşıldığı zaman ilk akla gelmesi gereken aşırı beslenme sonrası meydana gelen kusmalardır. Yeni doğan bebeğinizle ilgili gelişim, beslenme ve uyku konularında hafta hafta daha fazla bilgi almak isterseniz Yeni Doğan Bebek Gelişimi sayfamıza bakabilirsiniz.