Bebek hastalıkları bebek doktoru bebek hastalıkları belirtileri doktoru aramadan önce yapılacaklar doktoru aramadan önce dikkat edilecekler doktoru aramadan önce yapılması gerekenler bebeklerde sağlık kontrolü


Bebeğiniz gerçekten hasta olduğunda çoğu çocuk doktoru günün veya gecenin hangi saati olursa olsun sizinle haberleşmekten memnuniyet duyar. Ancak, şimdiye kadar çoktan ezberlediğiniz telefon numarasını çevirmeden önce bebeğinizin doktorunun durumu değerlendire bilmek için sizden öğrenmek isteyebileceği bilgileri bir yere kaydederek hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bebeğinizin sağlığı konusunda etkinbir görev almak istiyorsanız gerekli olduğunda aşağıdaki bilgileri sağlayabilmek konusunda bilgili ve yeterli olmalısınız. Birçok basit hastalıkta yalnızca iki veya üç belirti bulunur fakat herhangi bir şeyi atlamadığınızdan emin olmak için listeyi baştan sona taramanızda fayda var. Doktorunuza belirtilerin ne zaman başladığını, herhangi bir şeyin belirtileri başlatıp başlatmadığını,belirtileri artıran veya azaltan şeyler olup olmadığını (örneğin oturtulunca öksürüğün azalması,yedirince kusmanın artması gibi), evdeki ilaçlardan hangilerini kullandığınızı söylemeye hazır olun.

Bebeğiniz suçiçeği olan kuzeniyle bir araya geldiyse, kardeşinde de ishal varsa veya bulaşıcı hastalığı olan herhangi biriyle temas ettiyse, ya da yakın zamanda düşme gibi herhangi bir yaralanma geçirdiyse doktorunuz bunları öğrenmekten memnun olacaktır. Doktorunuza bebeğinizin yaşını ve varsa kronik tıbbi hastalığını hatırlatmayı ihmal etmeyin. Nöbetçi eczanenin ismini ve telefonunu yakınınızda bulundurun, doktorunuz telefon ederek almanız gereken ilaçları eczaneye bildirmek isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarını kaydetmek üzere elinize bir kağıt kalem alın.