Bebeklerde gazın birden fazla nedeni olabilir. Hatta gaz diye genellediğimiz sorunlar gazın dışında başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu konulara girmeden önce kendi tecrübelerimden örnekler vermeye çalışacağım.

Her beslenmeden sonra gazını çıkarmak: Can sanırım 2-3 aylıkken gaz sorununu ilk kez biz de yaşamıştık. O dönemlerde ağırlıklı olarak emziriyordum. Nadiren de devam sütü veriyordum. Gaz sorunu yaşadığımızda ilk yaptığım şeyler kendi beslenmemden gaz yaptığı söylenen gıdaları çıkarmak olmuştu. Bu geçici bir çözüm yaratsa da, bir müddet sonra gaz problemi geri gelince çözümün burada olmadığını anladım. Daha sonra asıl sorunun benim yanlış bir uygulamamdan kaynaklandığını keşfettim. Ben her emzirmeden sonra Can’ın gazını çıkarmıyordum. Bunun sebebi emzirmeden hemen sonra bebek huzursuzlanmazsa, hava yutmadığını varsaymamdı. Ancak gaz bünyede birikiyor, hemen ilk beslenmeden sonra görülmese de, gün içinde sonraki zamanlarda ortaya çıkıyordu. Bunu keşfettikten sonra, gaz belirtisi göstersin-göstermesin, her beslenmeden sonra gazını çıkarma yoluna gittim. Ondan sonra rahatlık sağladık. Eğer her beslenmeden sonra gaz çıkarmıyorsan, öncelikli olarak bunu yapmanı öneririm.

Anne sütünün fazla gelmesi: Bir diğer gaz sorununu da 5-6 ay civarında yaşadık. Aslında tam olarak gaz sorunu denilemez. Belirtileri gaza benzeyen bu durum, bize uzunca bir müddet zor geceler geçirdi. O dönemde denediğimiz pek çok çözüm ve yaptırdığımız testlerden sonra sorunun gaz değil, anne sütünün fazla gelmesi olduğunu keşfettik. Bu konu genellikle hep atlanıyor ve bebeğin gereksiz yere sıkıntı çekmesine neden oluyor. Yukarıda verdiğim linkte anne sütünün fazla gelmesinin belirtileri ve bu sorunun çözümüne dair pek çok bilgi olduğu için detaylara bu yazıda girmeyeceğim. Ancak bebeğini emzirmeye devam ediyorsan, yaşadığınız sorunun anne sütünün fazla gelmesinden de kaynaklanabileceğini belirtmek isterim.