bebek ateş

7 ay 4 haftalık bebeklerde ateşlenme, bebeklerde yüksek ateş, 7 ay 4 haftalık bebeğiniz ateşlendiğinde bu hataları yapmayın


Çocuklar genellikle sık sık hastalanır ve ateşlenirler. Bu durum özellikle anaokuluna ya da okula yeni başlamış çocuklarda daha fazla görülür.

Ateşin vücudun enfeksiyon etkeniyle savaşması esnasında oluştuğunu belirten Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fuat Bigat, ateşlenen çocuğun tedavisinde yapılması gerekenler ve takip edilmesi gereken ateş hastalığı hakkında bilgilendiriyor.

Ateş, vücut sıcaklığının yükselmesidir. Vücut ısısı, 38C ise çocuk ateşli olarak kabul edilir. Ateş; çocuk hastalıklarında, özellikle enfeksiyonlarda görülen bir bulgudur, kendi başına bir hastalık değildir. Soğuk algınlığı grip gibi enfeksiyonlar ateşin sık görülen nedenleridir.

Soğuk algınlığında ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, diğer belirtiler daha sonra meydana gelir. Anjin, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonu da ateşe yol açar. Nadiren zatürre, menenjit, tüberküloz gibi ciddi enfeksiyonlar da ateşin nedenleri arasında sıralanabilir.