bebek karyolasıAni bebek ölümü sendromu (SIDS), 1 yaşın altındaki çocuklarda görülen ve beklenmedik ölümle sonuçlanan bir sendromdur. Bu sendrom, 12 aya kadar olan bebeklerde görülen en yaygın ölüm sebebidir. SIDS vakasında, bebek uyku esnasında hiçbir belirgin sebep olmaksızın nefes alamaz duruma gelir ve bunun sonucunda yaşamını yitirir. SIDS yüzünden ölen bebeklerin daha önce hiçbir sağlık sorunları olamayabileceği de açıklanmıştır.

Çocuk karyolası ölümü olarak da bilinen SIDS hastalığının sebebi tıp alanında yapılan araştırmalar ve oluşturulan teoriler sonucunda da bilinemez olarak kalmıştır. Yıllar boyunca ani bebek ölümü sendromuna yol açabilecek etkenler araştırılmış; hastalığın oluşumuna yol açan kesin bulgulara rastlanılmaya çalışılmıştır. Bilimadamları nihayetinde ani bebek ölümü sendromu sonucu yaşamını yitiren bebeklerin bu hastalığa yatkın olduklarını açıklamışlardır. Yapılan araştırmalarda bulunan en belirgin ipucu ise bebeğin beynindeki soluma tarzını yöneten bölgesinin bulunmaması, yani bu bölgenin eksikliğidir.

Birtakım uzmanlar ise hastalığın sebebini belirlerken uyuma şekillerinin farklılığına dayanan değişik bir teori geliştirmişlerdir. Pediyatristler, çocuğun hassas solunum sistemi üzerinde baskıya yol açacağı gerekçesiyle, çocukların anne karnı üstünde uyutulmamaları; yalnız başlarına uyutulmaları gerektiği uyarısında bulunmaktadırlar.

Bilimadamları ve tıp uzmanlarının üzerinde anlaştıkları önemli nokta ise ani bebek ölümü sendromunun zamanından önce doğmuş olan bebeklerde daha riskli bir hal aldığı gerçeğidir. Pediyatristlere göre, erken doğumun engellenmesi hastalığın durdurulmasında önemli bir adım teşkil eder. Ayrıca uzmanlara göre bebeğin doğumundan önce annenin sigara içmemesi ve uyuşturucu kullanmaması gibi doğumdan önceye ait bakımlar da hastalığın engellenmesinde birer etken oluşturmaktadırlar.