bebek deri hastalıklarıTanım

Roseola, genellikle 2 yaş ve altı çocukları etkileyen ve hafif atlatılan bir enfeksiyondur. Bazen yetişkinlerde de görülür. Oldukça yaygın bir hastalık olan Roseola, çoğu çocuğun anaokuluna gitme zamanında ortaya çıkar. Bu durum genellikle döküntülü, ateşli geçen birkaç güne neden olur.

Roseola, genellikle ciddi bir enfeksiyon değildir. Nadiren, çok yüksek ateşli komplikasyonlara neden olabilir. Roseola tedavisi, yatak istirahati sağlanarak ve ateşi düşürmek için sıvı ilaç alınarak geçirilir.

Belirtileri

Çocuğunuzun Roseola virüsü ile enfekte olması halinde, enfeksiyon belirtileri bir ya da iki hafta içinde belirgin bir hal alır ve bu belirtilerin hepsi de görünür. Roseola ile enfekte olmak mümkündür, ama belirti ve bulgular bazen kolayca fark edilmez. Roseola enfeksiyonunun belirtileri şunlardır:

Roseola tipik bir ani yüksek ateş ile başlar. Bazı çocuklarda hafif bir boğaz ağrısı, burun akıntısı veya öksürük ile birlikte ya da ateşli olabilir. Çocuğunuzda ateş ve şişmiş lenf düğümleri görülebilir. Ateş 3-5 gün sürer.
Ateş düştükten sonra genellikle bir döküntü görünür ama her zaman gözlenmeyebilir. Döküntü, çok sayıda küçük pembe lekeler veya yamalardan oluşur. Bu lekeler genellikle düzdür, ancak bazıları farklılık gösterebilir. Bazı noktaların etrafında beyaz bir halka oluşabilir. Döküntü genellikle göğüs, sırt ve karın bölgesinde başlar ve boyun bölgesi ile kollara yayılır. Bu durum bacak ya da yüz bölgesine ulaşmayabilir. Kızarıklık ve kaşıntı rahatsız edici derecede değildir, birkaç gün sonra geçecektir.