ek gıdalar

6 ay 1 haftalık bebek, 6 aylık bebek, 6 ay 1 hafta, 6 ay 1 haftalık bebek gelişimi, 6 aylık bebek gelişimi, 6 ay 1 haftalık bebeklerde ek gıdaya geçiş, bebeklerde ek gıdaya geçiş, 6 aylık bebeklerde ek gıdaya geçiş


Doktorunuza danışarak ek gıdaya başlayabilirsiniz. Ek gıdaya başladığınızda, tamamen püre yerine pütürlü gıdalar tercih edin. Bu çiğneme ve yutma becerisi kazanmasını sağlar. Küçük ve yumuşak lokmalar sunarsanız zorlanmaz.

İlk yiyecekler genelde tahıllı muhallebiler, yoğurt, muz-elma-şeftali gibi meyve püreleri, patates-havuç gibi sebze püreleri olabilir. Bu besinlere kesinlikle şeker-tuz eklenmemelidir. Bu yiyeceklere bebeğinizin tepkisine dikkat edin. Hemen reddediyorsa, ek gıdalara henüz hazır olamayabilir, bazılarını biraz ertelemeniz gerekebilir.

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin altıncı ayına gelmesi anne ve babalar için oldukça heyecan verici bir durumdur. Bebek yarım yaşını tamamlamıştır. Bu heyecanı büyüdüğünü hissederek kendisi de yaşıyordur zaten. Bunu yeteneklerini geliştirmeye çalışarak ve yeni edindiği özellikler üzerine kurduğu oyunlarla yapar. Fiziksel olarak günden güne gelişmektedir. Kol kasları güçlendiğinden, kollarını kullanarak sırt üstü pozisyondan yüzükoyun pozisyona geçmeyi dener süreklli. Bu onun için çok eğlenceli bir oyun haline gelmiştir. Bunun dışında ayaklarını elleriyle tutma, kucağa alınmak için kollarını uzatma, eşyalara tutunma gibi becerileri de gelişir. Ayrıca sırtını bir yere dayadığında rahatlıkla oturabilir. Bebekler bu dönemde oturmaktan hoşlanırlar, ancak dengede durmaları güvenlikleri açısından çok önemlidir. Anne, babalar, oturan bebeğin güvende olduğuna mutlaka emin olmalıdırlar.

Emekleme için bebeğin desteksiz oturabilmesi, el ve dizleri üzerinde durabilmesi gerekir. Dizlerini bir öne bir arkaya hareket ettirmeye başladığında artık yer değiştirmek onun için kolay olacaktır. Bebekler 6-9. aylar arasında emeklemeye başlayabilirler.