Bebeklerde egzama bebeklerde egzama belirtileri bebeklerde egzama tedavisi 5 aylık 5 aylık bebek 5 aylik bebegimin yuzunde egzama 5 aylık hamile 5 aylık bebek görüntüsü


Emzirmeyi bırakıp biberona geçtiğimden beri, birden yanaklarında bir kızartı ortaya çıkmaya başladı. Kaşıntılı olmalı çünkü devamlı kaşımaya çalışıyor derisini soyuyor

Bu, atopik dermatit olarak da bilinen klasik bir bebek egzaması öyküsüne benzemektedir. Bebek katı gıdalara başladığında, veya anne sütünden hazır mamalara, ya da hazır mamadan inek sütüne geçildiğinde ortaya çıkan bir deri hastalığı olan egzamanın bir tür alerjik reaksiyon olduğu zannedilmektedir.

Yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde nadirdir, ailesinde egzama, astım ya da saman nezlesi hikayesi bulunanlarda daha sıktır. Hazır mama ile beslenen bebeklerde genellikle üçüncü ay civarında belirir. Çoğu kez yanaklardan başlayan parlak ve derinin pul pul döküldüğü bir kızarıklık daha sonra başka yerlere, en çok kulak arkalarına boyuna, kollara ve bacaklara yayılır (genellikle 6-8. aydan önce alt bezi bölgesine ya yılmaz). Küçük papüller veya sivilceler belirir, bunların içi sıvı ile dolarak sızıntı yaparlar ve daha sonra da kabuklanırlar. Şiddetli kaşıntı hissi çocukların o bölgeyi tahriş etmelerine ve bu zeminde enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

Çok hafif, kendiliğinden iyileşenler hariç, komplikasyonları önlemek açısından egzamada tıbbi tedavi gerekir. Vakaların yarısında on sekizinci ayda kaybolur ve diğerlerinde de üç yaşında azalır. Bununla birlikte, egzaması olan her üç çocuktan birinde ileride astım ya da diğer alerjik hastalıklar ortaya çıkacaktır.