pişik

3 aylık bebekte boynunda pisik pişik bez bölgesinde pişik çenesinin altında kızarıklık bebeklerde pişik neden olur bez pişiği atopik cilt bebeklerde isilik


Bebeğimin altını sık sık değiştiriyorum ancak pişikten kurtulamıyorum.

Bebeğin bezlendiği bölgenin nem oranı yüksek olduğundan ve çok az hava aldığından, kimyasal maddelerden ve dışkı ile idrardan kaynaklanan tahriş ve ayrıca bezlerin ve giysilerin sürtünmesi isiliğe yol açar. Bez isiliği bebek bezlendiği sürece problem olmaya devam eder, yedinci ve dokuzuncu aylarda diyet zenginleştiğinden ve dışkı daha tahriş edici olduğundan isilik had safhaya ulaşır ve bebeğin cildi sertleştikçe azalmaya başlar. Bazı bebeklerde isilik tekrarlar; bunun nedeni doğuştan isiliğe yatkın olmak, alerjik eğilimler ve dışkının ph’ının anormal olması, idrardaki amonyum miktannın fazla olması veya cildin kolay tahriş olan cinste olmasıdır.

isiliğin gerçek nedeni bilinmiyor ancak bebeğin hassas cildinin kronik nemden tahriş olması olarak açıklanır. Deri giysi veya bezin sürtünmesi ile daha tahriş olduğunda dışkıda ve idrardaki mikropların saldırısına açık hale gelir. Bezlenen bölgeyi sabunla ve deterjanla yıkamak bebeğin derisini daha da hassaslaştırır. İdrardaki amonyum asıl neden değildir, fakat önceden hasara uğramış cildi iyice tahriş edebilir. İsilik kızlarda bezin arkasında, oğlanlarda ön tarafta daha da yoğundur, yani idrann toplandığı yerlerde daha da yaygındır. Bez isiliği olarak adlandırılan durum bezlenen bölgedeki birçok duruma işaret eder. Bunların birbirinden nasıl ayırt edileceği tam olarak netleşmemiştir.